لیمو ترش یکی از محبوب ترین میوه ها در سراسر جهان است. روش های زیادی از لیمو ترش استفاده می کنند اما به خاطر ترش مزه بودن معمولاً به صورت میوه کامل استفاده نمی شود.

معمولا این میوه را به صورت برش های کوچک ، چکاندن روی وعده غذایی و به صورت آب گرفته شده برای اضافه کردن طعم ترش استفاده می کنند. همچنین لیمو ترش یکی از ترکیبات نوشیدنی لیموناد است.

لیمو ترش منبع فوق ‌العاده‌ ای از ویتامین سی و فیبر بوده که حاوی ترکیبات گیاهی ، مواد معدنی و روغن های ضروری بسیار زیادی است. همچنین خوردن لیمو ترش خطر بیماری قلبی ، سرطان و سنگ کلیه را هم پایین می آورد.

ارزش غذایی لیمو ترش

لیموترش چربی و پروتئین بسیار پایینی دارد. چیزی حدود ۸۸ تا ۸۹ درصد لیمو ترش از آب بوده و همچنین ۱۰ درصد کربوهیدرات در خود دارد. یک لیمو ترش در اندازه متوسط تنها حدود ۲۰ کالری دارا می باشد. جدول زیر حاوی تمام اطلاعات درباره مواد مغذی موجود در لیمو ترش است. (1)

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات‌ های موجود در لیمو ترش بیشتر ترکیبی از فیبرها و قند های ساده مانند گلوکز و فروکتوز و ساکاروز است. (2)

فیبر

فیبر اصلی لیمو ترش پکتین است. فیبرهای محلول مانند پکتین به وسیله آهسته کردن گوارش قند و نشاسته ها باعث پایین آمدن سطح قند خون می شوند. (3)

فیبرهای خوراکی بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم بوده که با فواید بی شماری از سلامتی مرتبط هستند. (34)

خلاصه

لیمو ترش تقریبا ۱۰ درصد کربوهیدرات داشته که بیشتر آن فیبرها و قندهای ساده هستند.

این مطلب را هم بخوانید
بهترین مواد غذایی برای کنترل دیابت

ویتامین ها و مواد معدنی

لیمو ترش حاوی چندین ویتامین و ماده معدنی است.

  • ویتامین سی: ویتامین سی بسیار ضروری بوده و یک آنتی اکسیدان می باشد. این ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی و سلامت پوست بسیار مهم است. (56)
  • پتاسیم: یک رژیم غذایی که حاوی پتاسیم بالایی باشد به پایین آوردن فشار خون و اثرات مثبت بر سلامت کاردیوواسکولار کمک می کند. (7)
  • ویتامین ب ۶: این ویتامین در تبدیل مواد غذایی به انرژی دخیل است.
  • خلاصه

لیمو ترش غنی از ویتامین سی بوده که همچنین حاوی مقدار مناسبی از پتاسیم و ویتامین ب ۶ می‌ باشد.

دیگر ترکیبات گیاهی موجود در ویتامین سی

ترکیب های گیاهی مواد یا اکتیو طبیعی موجود در گیاهان می باشند که برخی از آنها فواید قدرتمندی برای سلامتی به دنبال دارند. ترکیبات گیاهی لیموترش و دیگر میوه های مرکبات اثرات مفیدی بر سرطان ، بیماری‌ های کاردیوواسکولار و التهاب ها می‌ گذارند. (8910)

مواردی که در ادامه آمده اند ترکیب های گیاهی اصلی موجود در لیمو ترش هستند:

  • سیتریک اسید: فراوان ترین اسید ارگانیک موجود در لیمو ترش سیتریک اسید بوده که به پیشگیری از شکل‌ گیری سنگ کلیه کمک می کند.
  • هسپریدین: این آنتی اکسیدان باعث تقویت رگ های خونی شده و از تصلب شرایین پیشگیری می کند. (1112)
  • دیوسمین: این آنتی اکسیدان در برخی از داروها هم استفاده می‌ شود تا بر روی سیستم گردش خون اثر بگذارد. دیوسمین باعث بهبود ماهیچه‌ های عروقی شده و التهاب مزمن در رگ های خونی را کاهش می دهد. (13)
  • اریوسیترین: این آنتی اکسیدان در آب و پوست لیمو ترش قرار گرفته است. (1314)
  • دی لیمونین: این ماده بیشتر در پوست لیمو ترش وجود دارد. دی لیمونین ترکیب اصلی روغن های ضروری لیمو ترش بوده و مسئول بوی متمایز این میوه مرکبات است. مصرف این ماده به صورت جداگانه باعث کاهش سوزش معده و رفلاکس اسید معده می‌ شود. (15)
این مطلب را هم بخوانید
چگونه آهسته غذا خوردن به شما کمک می کند تا لاغر شوید

بسیاری از ترکیبات گیاهی لیمو ترش به مقدار زیادی در آب آن وجود ندارد بنابراین توصیه می شود که برای بهره حداکثری از این میوه به صورت کامل استفاده کنید. (1617)

خلاصه

لیمو ترش حاوی ترکیبات گیاهی به خصوصی می باشد که انواع فواید را برای سلامتی شما به دنبال خواهد داشت. از جمله ترکیبات گیاهی می توان به سیتریک اسید ، اریوسیترین ، دیوسمین ، دی لیمونین و هسپردین اشاره کرد.

فواید لیمو ترش برای سلامتی

میوه های مرکبات از جمله لیمو ترش فواید بی شماری برای سلامتی شما به دنبال خواهند داشت. این فواید به خاطر ویتامین ها ، فیبر و همچنین ترکیبات گیاهی قدرتمند موجود در لیموترش هستند.

سلامت کاردیوواسکولار

بیماری‌ های کاردیوواسکولار از جمله سکته قلبی یکی از رایج ترین دلایل مرگ و میر در سراسر جهان است. مصرف میوه های سرشار از ویتامین سی با کاهش خطر بیماری های کاردیوواسکولار مرتبط می باشد. (1920)

همچنین سطح پایین ویتامین سی در خون باعث افزایش خطر سکته (21) و به خصوص میان افرادی می‌ شود که دارای اضافه وزن و فشار خون بالا هستند. (22)

همچنین مطالعات نشان می دهند که دریافت فیبر از میوه های مرکبات باعث کاهش سطح کلسترول خون شده و روغن های ضروری لیمو ترش از تکه های ال دی ال کلسترول بد در برابر اکسید شدن محافظت می کند. (2324)

مطالعات اخیر انجام شده بر روی موش ها نشان می دهد که ترکیب های گیاهی هسپریدین و دیوسمین اثرات مفیدی بر برخی از فاکتورهای کلیدی بیماری قلبی دارد. (252627)

پیشگیری از سنگ کلیه

سیتریک اسید موجود در لیموترش حجم ادرار را افزایش داده که به پیشگیری از شکل‌ گیری سنگ کلیه کمک می کند. (2829)

برخی مطالعات نشان می دهند که آب لیموترش و نوشیدنی لیموناد در پیشگیری از سنگ کلیه موثر هستند (3031) اما دیگر مطالعات چنین یافته هایی را تایید نکرده اند. (32)

این مطلب را هم بخوانید
۵ چربی سوز قدرتمند و طبیعی

پیشگیری از کم خونی

کم خونی اغلب به خاطر کمبود آهن در بدن به وجود می آید همچنین در میان خانم‌ ها قبل از زمان قاعدگی بسیار رایج است. لیمو ترش حاوی مقدار کمی از آهن است اما یک منبع بی نظیر از ویتامین سی و سیتریک اسید بوده که باعث افزایش جذب آهن دیگر غذاها می شود. (3334)

به این خاطر که لیمو ترش جذب آهن از دیگر مواد غذایی را بالا می برد به همین خاطر می تواند از کم خونی پیشگیری کند.

سرطان

لیمو ترش به کاهش خطر بسیاری از انواع سرطان ها مانند سرطان سینه کمک می کند. دلیل اصلی لیمو ترش در پیشگیری از سرطان ها ترکیب های گیاهی هسپریدین و دی لیمونین می باشد. (3536373839404142)

خلاصه

لیمو ترش باعث کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان شده و همچنین از شما در برابر کم خونی و شکل‌ گیری سنگ کلیه محافظت می کند.

آب لیمو ترش

افراد بسیار زیادی چند بار در روز آب لیمو ترش را به همراه آب گرم یا سرد می نوشند. ترکیب آب با لیمو ترش باید به صورت یک فنجان آب به همراه یک نصفه از لیمو ترش یا یک عدد لیمو ترش کامل باشد.

نوشیدن آب به همراه لیمو ترش تازه حاوی فوایدی برای سلامتی است. آب لیمو ترش منبعی از ویتامین سی و ترکیبات گیاهی بوده که باعث تقویت سیستم ایمنی (5) ، محافظت در برابر انواع بیماری ها (2035) و افزایش جذب آهن می شود. (34)

همچنین سیتریک اسید به وسیله رقیق کردن ادرار و افزایش حجم ادرار باعث کاهش خطر سنگ کلیه می گردد. (28)

همچنین با اضافه کردن مقداری از پوست لیمو ترش به نوشیدنی خود فیبر پکتین هم اضافه می کنید که باعث تغذیه باکتری های مفید روده و ایجاد احساس سیری شده که نتیجه این امر بهبود سلامتی و کاهش خطر بیماری ها است. (3)

این مطلب را هم بخوانید
ویتامین های حیاتی مورد نیاز بدن

علاوه بر تمامی موارد گفته شده به لیمو ترش اثر خوشایندی دارد که باعث کاهش استرس و بهبود خلق و خو می شود. (43)

خلاصه

نوشیدن آب و لیمو ترش باعث کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی ، پیشگیری از کم‌ خونی ، کاهش خطر سنگ کلیه و محافظت از شما در برابر چندین بیماری می‌ شود.

پاکسازی

لیمو ترش به خاطر توانایی اش در حل کردن چربی ها یکی از پاکسازهای خوب است. (15)

عوارض جانبی لیمو ترش

معمولا اغلب افراد با لیمو ترش سازگاری دارند اما ممکن است که میوه های مرکبات در عده کمی باعث واکنش های آلرژیک شود. (44)

همچنین ممکن است افرادی که آماس پوست دارند بی قراری و حساسیت پوستی در آنها ایجاد شود. (45)

لیمو ترش کامل اسیدی است بنابراین مصرف مرتب لیمو ترش ممکن است باعث آسیب دیدن مینای دندان شود. (46)

خلاصه

افراد معمولا به لیمو ترش حساسیت ندارند اما ممکن است باعث ایجاد آلرژی و ناراحتی های پوستی در برخی افراد شود. همچنین مصرف مقدار بالای لیمو ترش ممکن است که مینای دندان شما آسیب برساند.

نتیجه گیری

لیمو ترش از میوه ‌های طراوت بخش است که معمولا به صورت کامل مصرف نمی‌ شود. معمولا لیمو ترش را به صورت برش خورده یا آبگیری شده در غذاها استفاده می کنند.

لیمو ترش منبع فوق‌ العاده‌ ای از ویتامین سی ، فیبر محلول و ترکیب های گیاهی می باشد که تمامی اینها فوایدی برای سلامتی شما به دنبال دارند.

ارائه شده توسط تیم دوپامین
منبع: Healthine

تنها با ذکر منبع راضی به کپی کردن مطالب سایت دوپامین فیت هستیم

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید