در طب سنتی هندی از گیاه آلوئه ورا برای یبوست ، بیماری های پوستی نظیر بود هجوم کرمی ، عفونت ها و درمان طبیعی گاز معده استفاده می شده است. در طب چینی نیز اغلب گیاه آلوئه ورا برای درمان بیماری های قارچی می شود و همچنین در جوامع غربی به عنوان یک گیاه آرایشی ، دارویی و تهیه غذا های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در حقیقت تولید عصاره آلوئه ورا یکی از بزرگترین صنایع گیاهی در جهان است.

فواید آلوئه ورا چیست

آلوئه ورا دو ماده تولید می کند که به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این مواد ژل به دست آمده از سلول های قرار گرفته در بخش میانی برگ های آلوئه ورا  و دیگری شیرابه به دست آمده از سلول های زیر پوست آلوئه ورا می باشد.

اغلب افراد از ژل آلوئه ورا برای درمان وضعیت های پوستی مانند سوختگی ، آفتاب سوختگی ، پسوریازیس ، سرمازدگی و تبخال مورد استفاده قرار می گیرد اما فواید دیگری هم برای شما به دنبال دارد. از ژل آلوئه ورا برای درمان پوکی استخوان بیماری های روده ای ، تب ، خارش و التهاب نیز استفاده می شود.

همچنین آلوئه ورا یک درمان طبیعی برای آسم ، زخم معده ، دیابت و تسکین عوارض جانبی اشعه درمانی است. از شیره آلوئه ورا نیز به عنوان یک درمان طبیعی برای افسردگی ، یبوست ، آسم و دیابت مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزش غذایی آلوئه ورا

تقریبا چیزی حدود ۴۲۰ گونه دارد و متعلق به خانواده سوسنیان است. آلوئه ورا یک گیاه همه ساله و آبدار می باشد که رنگ آن سبز به همراه برگ های گوشتی و تیغ های تیز می باشد. بر این باورند که گیاه آلوئه ورا در اصل متعلق به سودان است و بعدا به مناطق مدیترانه ای و دیگر ناحیه های گرم مانند آفریقا ، آسیا ، هند ، اروپا و آمریکا راه پیدا کرد.

ژل آلوئه ورا ژله مانند بوده که در بخش داخلی برگ های این گیاه قرار گرفته است. شیره آلوئه ورا نیز درست زیر پوست آن قرار داشته و رنگ زرد دارد. بخشی از محصولات تولید شده با آلوئه ورا این گیاه به صورت کامل استفاده کرده‌ اند یعنی هم حاوی ژل و هم شیره هستند.

آلوئه ورا از نظر بیولوژیکی فعال بوده و حاوی بیشتر از ۷۵ ترکیب می باشد و از جمله آنها می‌ توان به ویتامین‌ ها ، مواد معدنی ، ساکاریدها ، آمینو اسیدها ، آنزیم‌ ها ، لیگنین و سالیسیلیک اسید اشاره کرد. آلوئه ورا ۲۰ آمینو اسید از ۲۲ آمینو اسید مورد نیاز انسان را داشته و حاوی ۸ آمینو اسید ضروری است.

همچنین آلوئه ورا حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای رشد و عملکرد صحیح سیستم بدن می باشد. در اینجا توضیح ساده از ترکیب های فعال موجود در آلوئه ورا برای شما آورده ایم:

ویتامین آ ، ویتامین سی ، ویتامین ای به همراه ویتامین ب ۱۲ ، فولیک اسید و کولین است.

آلوئه ورا حاوی هشت آنزیم آمیلاز ، کاتالاز ، سلولاز ، لیپاز ، پروکسیداز ، آلکالین فسفات ، الیاس ، برادی کیناز و کربوکسی پپتیداز می باشد.

مواد مدنی مانند کلسیم ، مس ، سلنیوم ، کرومیوم ، منگنز ، منیزیم ، پتاسیم ، سدیم و روی در آلوئه ورا وجود دارد.

همچنین آلوئه ورا ۱۲ ترکیب ملین در خود دارد. در میان این ترکیبات آلوین و امودین وجود دارد که به عنوان ضد درد ، ضد باکتری و ضد ویروس عمل می کنند.

چهار اسید چرب کلسترول ، کامپسترول ، بتاسیسترول و لوپئول در آلوئه ورا وجود دارد که برای شما فایده ضد التهابی دارند.

هورمون هایی به نام اکسین و گیبرلین در آلوئه ورا قرار داشته که به شفای زخم ها و اثر ضد التهابی منجر می شود.

آلوئه ورا برای شما قند هایی مانند مونوساکاریدها و پلی ساکارید ها را هم فراهم می کند.

۹ فایده اثبات شده آلوئه ورا

1. تسکین خارش و بیقراری های پوستی

مطالعات بی شمار گزارش داده‌ اند که مصرف موضعی آلوئه ورا برای وضعیت های پوستی و زخم ها مانند پسوریازیس ، آماس پوست ، زخم های دهانی ، روزهای عمل جراحی و سوختگی مفید است. اولین مطالعه در باره فواید شگفت انگیز عالی افراد در سال ۱۹۳۵ انجام شد. در آن مطالعه از عصاره آلوئه ورا برای درمان خارش و سوزش در اثر آماس پوست مورد استفاده قرار گرفت و تسکین بسیار سریع مشاهده گردید.

در سال ۱۹۹۶ سازمان فیزیولوژی سوئد یک مطالعه بر روی ۶۰ فرد مبتلا به پسوریازیس مکمل انجام داد که در آن از آلوئه ورا و کرم پلاسیبو استفاده شده بود. نرخ درمان در گروه آلوئه ورا ۸۳ درصد بود اما در مقابل گروه کرم پلاسیبو تنها ۷ درصد بهبودی پیدا کرد و هیچ گونه برگشتی هم بعد از ۱۲ ماه مشاهده نشد.

در سال ۲۰۰۹ بررسی سیستماتیک ۴۰ مطالعه نشان داد که از آلوئه ورا می‌ توان برای درمان وضعیت های پوستی استفاده کرد. نتایج نشان داد موش هایی که آلوئه ورا خورده بودند و کاهش تعداد و اندازه ورم های پوستی در آنها به طور موثری مشاهده شد. همچنین خوردن آلوئه ورا باعث کاهش ۹۰ درصدی تومور کبدی ، طحال و مغز استخوان شده بود.

همچنین مطالعات نشان می دهند که آلوئه ورا در درمان سوختگی ، التهاب ، هرپس ، پسوریازیس ، ورم پوستی و دیگر موارد بسیار موثر است. علاوه بر آن می توان برای خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی آن بهره برد.

2.درمان سوختگی

ژل آلوئه ورا اثر محافظتی در برابر اشعه های آسیب رسان به پوست دارد. همیشه خطرات اشعه فرابنفش وجود دارد و دولت آمریکا اعلام کرد که آلوئه ورا قادر به درمان سوختگی بر اثر اشعه را دارد و از آن در ارتش خود استفاده می کند.

در سال ۱۹۵۹ سازمان دارو و تغذیه تأیید کرد که می توان از آلوئه ورا برای درمان سوختگی پوست استفاده کرد. هنگامی که از ژل آلوئه ورا بر روی محل های سوختگی استفاده شود از تابش اشعه فرابنفش جلوگیری کرده و باعث بهبود سریع تر محل مورد نظر می شود.

3. درمان تبخال

هنگامی که شما برای چند بار در روز ژل آلوئه ورا را به تبخال بمالید باعث تسکین ناراحتی ها و افزایش سرعت فرایند ترمیم می شود. همچنین هنگامی که آلوئه ورا به لب مالیده می‌ شود برای شما خطری ندارد پس از قورت دادن آن ترسی نداشته باشید. آلوئه ورا خاصیت ضد ویروسی و ضد التهابی داشته که اثرات بهبود زخم ها را افزایش داده و باعث کاهش دردهای مرتبط با تبخال می گردد.

آمینو اسید ها و ویتامین به یک ، ویتامین ب ۲ ، ویتامین ب ۶ و ویتامین سی نیز بسیار مفید هستند. یکی از فواید ویتامین ب ۶ درمان طبیعی درد و تولید آنتی بادی های می باشد که سیستم ایمنی برای محافظت از ما استفاده می کند.

4. رطوبت پوست و مو

آلوئه ورا یک درمان طبیعی فوق العاده برای خشکی مو و خارش پوست سر است. آلوئه ورا یک گیاه بسیار مغذی با ویتامین ها و مواد معدنی زیادی می‌ باشد که موهای شما را سالم و محکم نگه می دارد. آلوئه ورا خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی داشته در درمان شوره سر به شما کمک می کند و همچنین باعث بازسازی بافت پوست اطراف فولیکول های مو می شود.

آلوئه ورا به توقف خارش های پوستی ایجاد شده به خاطر خشکی یا شوره سر کمک می کند. شامپوهای زیادی وجود دارد که حاوی مواد شیمیایی هستند و به ما آسیب رسانده و باعث التهاب و بی قراری های پوستی می گردند. اضافه کردن آلوئه ورا یک راه بسیار موثر برای دفع باکتری ها و پاسخ های ناراحت کننده پوستی است.

5. درمان یبوست

آلوئه ورا یک ملین بوده که به خوبی بر روی آن تحقیقات صورت گرفته است. ترکیبات داخل شیره آلوئه ورا خاصیت ملین داشته که باعث افزایش آب موجود در روده ، تحریک ترشح موکوس و افزایش حرکات دودی شکل روده می شود. مطالعه انجام شده برای ۲۸ فرد سالم نشان داد که شیره موجود در آلوئه ورا یک ملین بسیار موثرتر در مقایسه با قدرتمند فنول فتالین است. می توان گفت که او را یک ملین طبیعی فوق العاده برای یبوست می باشد.

6. کمک به گوارش

به خاطر وجود ترکیبات ملین و ضد التهابی می توان دیگر فایده مصرف آلوئه ورا را کمک به گوارش دانست. آب آلوئه ورا به گوارش ، تعادل وضعیت اسیدی قلیایی ، بهبود باکتری های دستگاه گوارش و روده کمک می کند.

یک مطالعه منتشر شده توسط مجله سلامت نشان داد که ۳۰ فرد ارتشی با مصرف دو بار آب آلوئه ورا در روز توانستند ناراحتی سندروم روده تحریک پذیر خود را کاهش دهند. اگرچه این مطالعه نشان می ‌دهد آب آلوئه ورا برای افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر مفید است اما اطلاعات بیشتری برای نتیجه گیری اثر درمانی آن لازم می باشد.

همچنین مطالعات نشان می دهند که آلوئه ورا به تسکین درد و زخم معده کمک می کند و دلیل آن خاصیت ضد باکتریایی و عملکرد شفای زخم آن می باشد که باعث بازگشت سلامت دیواره معده می‌ شود.

7. تقویت سیستم ایمنی

آنزیم های موجود در آلوئه ورا پروتئین‌ هایی که می خوریم را به آمینو اسیدها تبدیل کرده و به عنوان سوخت مورد نیاز سلول ها در دسترس قرار می دهد و کمک کرده تا به درستی عمل کنند. آنزیم برادی کیناز موجود در آلوئه ورا سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و عفونت ها را می کشد. همچنین روی از ترکیبات مهم موجود در آلوئه ورا بوده که باعث می شود یک منبع فوق العاده برای مبارزه با کمبود این ماده معدنی باشد زیرا که روی باعث حفظ عملکرد سیستم ایمنی می شود.

8. کاهش التهاب و تامین آنتی اکسیدان ها

ما می‌دانیم که التهاب ریشه اغلب بیماری ها می باشد. آلوئه ورا با فراهم کردن تعداد قابل ملاحظه‌ ای از ویتامین‌ ها و مواد معدنی به کاهش التهاب و مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند.

به عنوان مثال ویتامین آ نقش ضروری در حفظ سلامت بینایی ، عملکرد اعصاب و سلامت پوست ایفا می کند زیرا که یک آنتی اکسیدان کاهش دهنده التهاب است. ویتامین سی یکی دیگر از ترکیبات مهم در آلوئه ورا می باشد که از بدن در برابر بیماری قلبی ، مشکلات قبل از تولد ، بیماری چشمی و حتی چروک پوست محافظت می کند. از فواید ویتامین ای هم می‌ توان به کاهش آسیب‌ های رادیکال‌ های آزاد ، مبارزه با التهاب و آهسته کردن روند پیری سلول ها اشاره کرد.

9. درمان دیابت

برخی شواهد به دست آمده نشان می‌ دهد که آلوئه ورا قادر به پایین آوردن قند خون بالا می باشد. یک مطالعه بر روی ۷۲ دیابتی بدون استفاده از دارو صورت گرفت که در آن خانم ها روزانه ۱ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا یا قرص پلاسیبو به مدت ۶ هفته دریافت کردند. در پایان سطح گلوکز و تری گلیسیرید خون خانم هایی که ژل آلوئه ورا دریافت کرده بودند به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته بود.

ارائه شده توسط تیم دوپامین
منبع: Healthline

تنها با ذکر منبع راضی به کپی کردن مطالب سایت دوپامین فیت هستیم

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید