فواید گیاه خار مریم

خار مریم یک گیاه درمانی می باشد که از گیاهی به همین نام به دست می آید. خار مریم گیاهی تیغ دار به همراه گل های بنفش رنگ و رگه های سفید است. ترکیب های فعال موجود در خارمریم گروهی از ترکیب های گیاهی شناخته شده با نام سیلیمارین می باشند.

درمان گیاهی آن هم با نام عصاره خار مریم شناخته می شود. عصاره خار مریم مقدار بالایی از سیلیمارین (چیزی بین ۶۵ تا ۸۰ درصد) در خود دارد. عصاره سیلیمارین به دست آمده است خار مریم خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد ویروسی و ضد التهابی دارد.

در حقیقت به طور سنتی از خار مریم برای درمان اختلال های کبدی و صفرا، افزایش شیر مادران، پیشگیری و درمان سرطان و حتی محافظت از کبد در برابر نیش مار، الکل و سموم محیطی مورد استفاده قرار می گرفته است.

در اینجا ۷ فایده علمی استفاده از خار مریم را آورده ایم.

1.مراقبت از کبد

فواید گیاه خار مریم برای مراقبت از کبد به خوبی شناخته شده است. از این گیاه به عنوان یک مکمل درمانی در افراد مبتلا به آسیب های کلیوی مانند بیماری کبد الکلی، کبد چرب غیر الکلی، هپاتیت و حتی سرطان استفاده می شود.

همچنین از گیاه خار مریم برای محافظت از کبد در برابر سم هایی مانند اماتاکسین استفاده می شود که به وسیله کلاهک قارچ مرده تولید می‌ شود و در صورت گوارش مرگ آفرین است.

مطالعه های انجام شده نشان می دهند که مصرف مکمل خار مریم باعث بهبود عملکرد کبد در افراد مبتلا به بیماری کبدی می شود و مطالعه های انجام شده نشان می دهند که به کاهش التهاب و آسیب های کبدی کمک می کند.

همچنین یک مطالعه نشان داد که استفاده از مکمل خار مریم باعث افزایش طول عمر افراد مبتلا به سیروز کبدی به وجود آمده در اثر بیماری کبد الکلی می شود.

با این حال نتایج به دست آمده از مطالعه ها متناقض هستند و تمام نتایج نشان دادند که برای بیماری کبدی مفید است. بنابراین تحقیق های بیشتری برای تعیین مقدار و طول درمان با استفاده از خار مریم باید صورت گیرد.

اگرچه عصاره خارمریم معمولا به عنوان یک مکمل درمانی میان افراد مبتلا به بیماری کبدی مورد استفاده قرار می‌ گیرد اما شواهد حال و حاضر نشان نمی دهند که می تواند از شما در برابر این وضعیت ها مراقبت کند به خصوص اگر سبک زندگی ناسالمی هم داشته باشید.

خلاصه: عصاره خار مریم به مراقبت از کبد شما در برابر آسیب‌ های ایجاد شده به وسیله بیماری یا سموم کمک می کند. اما در این زمینه باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

2. پیشگیری از کاهش عملکرد مغز با پا به سن گذاشتن

به طور سنتی از گیاه خار مریم به عنوان درمانی برای وضعیت های عصبی مانند بیماری‌ های آلزایمر و پارکینسون در طی دو هزار سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خار مریم بدان معنا می باشد که از عصب های شما محافظت کرده و به پیشگیری از کاهش عملکرد مغز با تجربه افزایش سن جلوگیری می کند.

در مطالعه های آزمایشگاهی و انجام شده بر روی حیوانات مشخص گردیده که سیلیمارین از صدمات اکسیداتیو سلول های مغزی پیشگیری کرده و در نتیجه به کاهش زوال عقلی کمک کرده است.

همچنین مطالعه های انجام شده نشان دادند که خار مریم قادر به کاهش تعداد پلاک های آمیلوئید در مغز حیوانات مبتلا به آلزایمر شده است. پلاک های آمیلوئید لخته های چسبناک پروتئین های آمیلوئید می باشند که با پا به سن گذاشتن میان سلول های عصبی ساخته می شود.

پلاک های آمیلوئیدی به مقدار بسیار بالایی در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دیده می شود بدان معنا که خار مریم می‌ تواند به درمان وضعیت های مشکل کمک کند. با این وجود در حال حاضر مطالعه ای وجود ندارد که به بررسی اثرات گیاه خار مریم در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر یا دیگر اختلال های عصبی مانند پارکینسون پرداخته باشد.

علاوه بر این مشخص نیست که خار مریم به مقدار کافی در بدن افراد مبتلا به چنین وضعیت های جذب میشود یا خیر. همچنین مقدار مصرف خار مریم برای بهره بردن از فواید این گیاه واضح نیست.

خلاصه: مطالعه های ابتدایی انجام شده بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهند که گیاه خار مریم برای مراقبت از عملکرد مغز مفید و امیدوار کننده است. با این حال در حال حاضر نمی دانیم که آیا چنین اثراتی بر روی انسان ها هم دارد یا خیر.

3. مراقبت از استخوان های شما

پوکی استخوان بیماری ای می باشد که در فرآیند ریزش استخوان ها ایجاد می شود. پوکی استخوان معمولاً به صورت آهسته در طی چندین سال پیشرفت می کند و باعث ضعیف شدن و شکنندگی استخوان ها شده و حتی با یک زمین خوردن ساده استخوان می شکند.

مطالعه های آزمایشگاهی و انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهند که که گیاه خار مریم باعث تحریک مواد معدنی استخوان ها شده و از ریزش استخوان ها پیشگیری می کند.

در نتیجه محققان دریافتند که گیاه خارمریم یک درمان مفید برای پیشگیری و به تأخیر انداختن ریزش استخوان ها در خانم های یائسه می باشد. با این حال مطالعه ای بر روی انسان ها صورت نگرفته و بنابراین اثر خار مریم به طور واضح مشخص نیست.

خلاصه: در مطالعه انجام شده بر روی حیوانات مشخص گردیده که گیاه خار مریم از ریزش استخوان ها جلوگیری می کند. با این وجود چگونگی اثرات این گیاه بر انسان ها هنوز ناشناخته است.

4. بهبود روند درمان سرطان

محققان باور دارند که اثرات آنتی اکسیدانی سیلیمارین برخی اثرات ضد سرطانی دارد که می تواند برای افراد سرطانی تحت درمان مفید باشد. برخی مطالعه های انجام شده بر روی حیوانات نشان داده اند که خار مریم برای کاهش عوارض جانبی درمان های سرطان مفید است.

همچنین گیاه خار مریم باعث می شود که شیمی درمانی در برابر برخی سرطان ها اثر بیشتری پیدا کند و حتی در برخی شرایط باعث از بین رفتن سلول های سرطانی می شود.

با این حال مطالعه های انجام شده بر روی انسان ها بسیار محدود هستند و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت پذیرد.

خلاصه: مطالعه های انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهد که ترکیب های فعال موجود در خار مریم باعث بهبود اثر درمان سرطان می شود. با این حال باید تحقیقات بیشتری بر روی انسان‌ها صورت گیرد تا نتیجه گیری دقیقی داشت.

5. افزایش شیر مادر

یک گزارش منتشر شده نشان می‌ دهد که گیاه خار مریم باعث افزایش تولید شیر مادر می شود. این گیاه با تحریک ترشح بیشتر هورمون پرولاکتین باعث افزایش تولید شیر می گردد.

داده های موجود در این زمینه محدود هستند اما یک مطالعه کنترلی انجام شده نشان داد مادرانی که به مدت ۶۳ روز ۴ ۱۲۰ میلی گرم سیلیمارین دریافت کرده بودند ۶۴ درصد تولید شیر بیشتری داشتند تا گروهی که قرص پلاسیبو مصرف کردند.

با این حال این تنها مطالعه کلینیکی در دسترس ما است. برای تعیین اثرات خار مریم تحقیقات بیشتری مورد نیاز است و باید بی خطر بودن این گیاه برای مادران شیرده به اثبات برسد.

خلاصه: گیاه خار مریم باعث افزایش تولید شیر در مادران می شود اما تحقیقات بسیار محدودی در این زمینه صورت گرفته است.

6. درمان آکنه

آکنه یک وضعیت التهاب مزمن پوستی می باشد. در حالی که این خطری به دنبال ندارد اما باعث ایجاد زخم می شود. همچنین ممکن است آکنه برای برخی افراد با درد همراه باشد و درباره اثرات آن بر ظاهر خود نگران هستند.

محققان بر این باورند که اکسیداتیو استرس در پیشرفت آکنه نقش مهمی ایفا می کند. به خاطر اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خار مریم می توان گفت که این گیاه یک مکمل مفید برای افراد مبتلا به آکنه می باشد.

به طور جالبی یک مطالعه نشان داد افراد مبتلا به آکنه که به مدت ۸ هفته ۲۱۰ میلی گرم سیلیمارین در روز استفاده کرده بودند تجربه کاهش ۵۳ درصدی جراحت‌ های آکنه داشتند. به این خاطر که مطالعه انجام شده تنها مدرک موجود است باید تحقیقات با کیفیت بیشتری انجام شود.

خلاصه: یک مطالعه نشان داد افرادی که مکمل خار مریم استفاده کرده بودند تجربه کاهش تعداد زخم های آکنه را داشتند.

7. پایین آوردن قند خون در افراد مبتلا به دیابت

خار مریم یک مکمل درمانی مفید برای کمک به مدیریت دیابت نوع ۲ است. مطالعات نشان می دهند که یک ترکیب موجود در خار مریم عملکرد مشابه با برخی داروهای دیابتی داشته و به بهبود حساسیت انسولین و کاهش قند خون کمک می کند.

در حقیقت بررسی و تحلیل اخیر انجام نشان داد افرادی که به طور مرتب سیلیمارین استفاده کرده بودند تجربه کاهش قابل ملاحظه قند خون ناشتا و HbA1c  را داشتند.

علاوه بر این خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خار مریم برای کاهش خطر پیشرفت عوارض دیابت مانند بیماری کلیوی بسیار مفید است.

با این وجود کیفیت بررسی انجام شده در سطح بسیار بالایی نبوده بنابراین قبل از هر گونه توصیه باید نتیجه گیری دقیقی انجام شود.

خلاصه: گیاه خار مریم به پایین آوردن سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می‌ کند اما در این زمینه باید تحقیق های بیشتری انجام شود.

آیا گیاه خار مریم بی‌خطر است؟

به طور کل هنگامی که گیاه خار مریم از طریق دهان استفاده شود بی خطر است. در حقیقت مطالعه هایی که از مقدار بالای خار مریم برای مدت طولانی استفاده کردند تنها یک درصد افراد تجربه عوارض‌ جانبی داشتند.

عوارض جانبی گزارش شده درباره گیاه خار مریم معمولاً مشکلات روده ای مانند اسهال، حالت تهوع و نفخ بوده است. همچنین به برخی افراد توصیه می شود که برای مصرف خار مریم مراقب باشند. این افراد عبارتند از:

  • خانم های حامله: داده‌های به دست آمده نشان نمی‌ دهند که گیاه خار مریم برای خانم های حامله بی خطر است بنابراین بهتر است که از این مکمل دوری شود.
  • افرادی که به گیاهان آلرژی دارند: گیاه خار مریم ممکن است باعث واکنش های آلرژیک در افرادی شود که به خانواده گیاه کاسنی آن حساسیت داشته باشند.
  • افراد مبتلا به دیابت: اثر پایین آورنده قند خون خار مریم افراد مبتلا به دیابت را در خطر قند خون پایین قرار می‌ دهد.
  • افرادی که وضعیت های به خصوصی دارند: گیاه خار مریم اثرات استروژنی دارد که باعث بدتر شدن وضعیت های حساس به هورمون مانند برخی از سرطان های سینه می شود.

خلاصه: بطور کل گیاه خار مریم را بی خطر می دانند. با این حال خانم های حامله، افرادی که به خانواده کاسنیان آلرژی دارند، افراد دیابتی و هر شخص حساس به وضعیت های استروژنی باید قبل از استفاده با پزشک مشورت داشته باشند.

حرف آخر

گیاه خار مریم از مکمل های بی خطر می باشد که می توان برای درمان انواع وضعیت ها مانند بیماری های کبدی، سرطان و دیابت مورد استفاده قرار داد.

با این حال بسیاری از مطالعه های انجام شده کوچک بوده و تحقیقات کمی بر روی انسان ها انجام شده است. به همین خاطر توصیه یک دستور العمل به خصوص کار بسیار دشواری می باشد.

در مجموع باید گفت که به تحقیقات با کیفیتی درباره این گیاه اعجاب انگیز باید انجام شود.

منبع: Healthline

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید