هم استروئیدهای تزریقی و هم استروئیدهای خوراکی می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی با خود به همراه داشته باشند که حتی ممکن است بعضی از آن ها غیرقابل برگشت باشند. با وجود اینکه احتمال کمی دارد که استفاده معقول و مناسب از استروئید ها توسط مصرف کننده ای که اطلاعات کافی دربارۀ آن ها را داشته باشد تمام عوارض جانبی ای که در رسانه ها از آن ها صحبت می شود را به همراه داشته باشد، تصور اینکه استروئیدها بی خطر هستند نشانۀ ناآگاهی است.

وارد کردن هر گونه مادۀ خارجی به درون بدن می تواند به صورت بالقوه اثرات جدی مثبت یا منفی بر روی فرد مصرف کننده داشته باشد. موارد زیر فهرستی از اثرات جانبی متداولی است که ممکن است مصرف کنندگان استروئیدها آن ها را تجربه کنند. این یک فهرست جامع نیست و اثرات جانبی زیاد دیگری وجود دارند که ممکن است پیش بیایند.

آکنه و پوست چرب

غدد سبابه در زیر سطح پوست، سبوم ترشح می کنند، چربی ای که به پوست کمک می کند که نرمی و انعطاف پذیری اش را حفظ کند. غدد سبابه ای که تولید بیش از حد داشته باشند چربی اضافی تولید می کنند، که منجر به چرب شدن ظاهری پوست و افزایش احتمال انسداد منافذ پوست می شود، که می تواند موجب ایجاد آکنه شود. عقیده بر این است که تستوسترون، فعالیت غدد سبابه را افزایش می دهد، از این جهت است که بسیاری از نوجوانان هم مانند مصرف کنندگان استروئید ها دارای پوست هایی چرب و پر از جوش هستند.

ممکن است بعضی افراد بتوانند آکنه در اندازه های کم را تحمل کنند، اما آکنۀ بیش از حد می تواند اعتماد به نفس شخص را تحت تأثیر قرار دهد، به خصوص اگر مصرف کننده استروئید را برای بهبود زیبایی ظاهری خود استفاده می کند و روی ظاهر خود حساسیت داشته باشد. آکنه می تواند نشان های قرمز رنگی بر روی پوست بر جا بگذارد، و در برخی موارد جای زخمی از خود باقی بگذارد.

ژنیکوماستی(رشد سینه)

اثرات جانبی مرتبط با مصرف استروژن را می توان در مصرف استروئید ها مشاهده کرد، بنابراین مصرف کنندگان معمولاً ترجیح می دهند که برای مواردی که هر گونه عوارض جانبی نامطلوبی مشاهده شود داروهای آنتی آروماتاز و آنتی استروژن را در دسترس داشته باشند. یک مصرف کننده همچنین باید پس از دورۀ استروئید، یعنی زمانی که تولید طبیعی هورمون ها به حالت اول برمی گردد هم مراقب این عارضه باشد.

ژنیکوماستی، یا رشد سینه، عارضه ای است که بسیاری از استروئید ها با خود به همراه دارند. این عارضه معمولاً با احساس خارش در نوک سینه ها شروع می شود، بعد ممکن است نوک سینه ها باد کنند. اگر این مشکل درمان نشود می تواند وخیم تر هم شده و منجر به رشد زیاد سینه ها شود، که تنها با جراحی می توان آن را اصلاح کرد.

آسیب های کبدی

برخی از استروئیدهای خوراکی، مانند دیانابول(Dianabol)(یک استروئید خوراکی بسیار رایج که توسط بسیاری از آزمایشگاه های زیرزمینی تولید می شود) موجب عوارض کبدی شده و احتمال آسیب زدن به کبد را به همراه دارند. این استروئیدهای خوراکی 17 alpha-alkylated هستند، که زیست فعالی استروئید ها را افزایش می دهد، اما ممکن است برای کسانی که سابقۀ مشکلات کبدی داشته اند، یا داروهای دیگری مصرف می کنند که کبد را تحت فشار قرار می دهد، یا افرادی که الکل مصرف می کنند، یا تحت یک دورۀ استروئید دراز مدت یا با دوز بالا هستند آسیب زا باشد.

برای کمک به کبد، می توان برخی مکمل ها، مانند گیاه خار مریم، Liv-52 و آلفا لیپوئیک اسید(ALA) را استفاده کرد، اما به هیچ عنوان نمی توان از این مکمل انتظار اثرات جادویی داشت.

طاسی با الگوی مردانه

استروئید های آندروژنیک، مانند تستوسترون و دیانابول، می توانند سرعت ریزش مو در مردان را افزایش دهند. کسانی که مستعد ریزش مو هستند می توانند استروئید دیگری را انتخاب کنند، یا تصمیم بگیرند که مصرف استروئید را به طور کامل کنار بگذارند. فیناستراید(Finasteride) که تبدیل تستوسترون به DHT را کاهش می دهد می تواند کمک کننده باشد.

ارائه شده توسط تیم دوپامین
منبع: fitnessuncovered

تنها با ذکر منبع راضی به کپی کردن مطالب سایت دوپامین فیت هستیم

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید