تمام پروتئین ها به صورت یکسان تولید نمی شوند. برخی از فرم های پروتئینی مانند وی بهتر از دیگر فرم ها هستند. پروتئین وی حاوی دامنه باور نکردنی از آمینو اسیدهای ضروری می باشد که به سرعت جذب می‌ شوند. (1)

مطالعات بی شماری نشان می دهند که پودر پروتئین وی به افزایش قدرت ، توده عضلانی و کاهش قابل ملاحظه چربی بدن کمک می کند. (2)

با این وجود پروتئین وی فراتر از یک پودر پروتئینی است. مکمل پروتئینی مواد مغذی بسیار زیادی گنجانده شده که برخی از آنها اثر قدرتمند بیولوژیکی دارند. همچنین مطالعات نشان می دهند که پودر پروتئین وی برای افسردگی ، فشارخون و قند خون مفید بوده و حتی باعث درمان نشانه های سرطان و اچ آی وی می شود. (3)

در حقیقت پودر پروتئین وی یکی از بهترین مکمل ها می باشد که مطالعات زیادی بر روی آن صورت گرفته است. این مقاله به بررسی جزئیات پودر پروتئین وی پرداخته و نشان می دهد که چگونه باعث دستیابی به هدف شما می شود.

پودر پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی ترکیبی از پروتئین های ایزوله ی وی می باشد. وی بخش مایع شیر بوده که به هنگام تولید پنیر از آن جدا می شود. در واقع شیر حاوی دو پروتئین اصلی کازئین (۸۰ درصد) و وی (۲۰ درصد) است. پروتئین وی در بخش مایع شیر یافت می شود. هنگامی که پنیر تولید می شود بخش چربی شیر دلمه می بندد و پروتئین وی به عنوان یک محصول جانبی از آن تولید خواهد می گردد. (4)

اگر تا به حال درب قوطی ماست را باز کرده باشید و مایع شناور روی آن را دیده اید حالا بدانید که آن پروتئین وی است. سابقا تولید کنندگان پنیر قبل از اینکه متوجه ارزش تجاری پروتئین وی باشند عادت داشتند تا این بخش پروتئینی را دور بریزند. (5)

بعد از این که پروتئین وی در طول فرآیند تولید پنیر جدا شد بر روی پروتئین وی چندین مرحله فرایند صورت می گیرد تا به چیزی معادل شود که عموماً افراد آن را به عنوان پروتئین وی می شناسند ، پروتئینی که به شیک ، وعده غذایی و وعده های پروتئینی خود اضافه می کنند. (6)

مکمل پودر پروتئین وی به تنهایی منزل بسیار خوبی ندارد به همین خاطر اغلب آن را طعم دار می کنند. شکلاتی ، وانیلی و توت فرنگی از طعم های محبوب این مکمل پروتئینی هستند. بسیار مهم است که قبل از خرید مکمل پروتئین وی لیست ترکیبات آن را مطالعه کنید زیرا که برخی از پروتئین های وی حاوی افزودنی های ناسالم مانند شکر تصفیه شده هستند.

مصرف مکمل پروتئین وی یک راه ساده برای اضافه کردن ۲۵ تا ۵۰ گرم پروتئین به مقدار دریافت پروتئین روزانه شما می باشد. این مورد برای بدن سازان و دوست داران تناسب اندام و همچنین افرادی که در تلاش برای کاهش وزن هستند یا می‌ خواهند کمبود پروتئین موجود در رژیم خود را جبران کنند بسیار مهم است.

همچنین مکمل های پروتئین وی که طعم دار شده‌ اند طعم بسیار لذیذی داشته و می‌ توان از آن برای تهیه کردن دستورهای غذایی سالم مانند اسموتی استفاده کرد و طعم فوق العاده ای را به وجود آورد. در کل می ‌توان گفت که اکثر افراد قادر به تحمل کردن پروتئین وی می باشند اما با این وجود برخی افراد که به لاکتوز حساسیت دارند باید مراقب این مکمل باشد. همچنین برخی افراد هستند که به پودر پروتئین وی آلرژی دارند. (7)

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

مکمل پروتئین وی ترکیبی از پروتئین های موجود در وی می باشد که فرمی از محصول جانبی پنیر است. معمولا مکمل پروتئین وی به صورت طعم دار شده به فروش می رسد که می توانید از آن برای اضافه کردن به شیک های پروتئینی ، وعده‌ های غذایی و وعده های پروتئینی بهره ببرید.

[/quote]

مکمل پروتئین وی به بالا رفتن دریافت پروتئین و بهبود دریافت BCAA کمک می کند

پروتئین ها بلوک های ساختمانی اصلی بدن انسان هستند از این بلوک های ساختمانی برای ساخت انواع بخش های مهم هم بزرگ و هم کوچک استفاده می شود. از جمله این موارد می‌ توان به تاندون ها ، ارگان ها ، پوست و همچنین هورمون ها ، آنزیم‌ ها ، انتقال دهنده های عصبی و انواع مولکول های بسیار ریز اشاره کرد. همچنین پروتئین ها بلوک های ساختمانی عناصر انقباضی در عضلات هستند.

پروتئین ها از گرد آوری آمینو اسیدها به وجود می‌ آیند که مولکول های کوچکتری بوده و همانند مهره های تسبیح در ریسمان کنار هم قرار گرفتند. برخی از آمینو اسیدها توسط سلول های بدن تولید می شوند در حالی که دیگر آمینو اسیدها باید از طریق غذاها جذب شوند. آن دسته از آمینو اسیدهایی که باید از طریق غذاها جذب شوند آمینو اسیدهای ضروری نامیده می‌ شوند.

پروتئین هایی که تمام آمینو اسید های ضروری را فراهم می کنند بهترین هستند و مکمل پروتئین وی از آن هایی می باشد که حاوی تمام آمینو اسیدهای ضروری است. به خصوص می توان گفت که مکمل پروتئین وی حاوی مقدار بالایی از BCAA مهم مانند لوسین بوده همچنین مقدار بسیار بزرگی از سیستئین را شامل می شود. (8)

مطالعات نشان می‌دهند که لوسین آنابولیک ترین (بالا برنده رشد) آمینو اسید می باشد و سیستئین به بالا بردن سطح آنتی‌ اکسیدان سلولی یعنی گلوتاتیون کمک می کند. (910)

مکمل پروتئین وی اثر تحریک کننده رشد در بدن انسان دارد. در واقع شیر مادر ۶۰ درصد پروتئین وی در خود داشته که این مقدار ۲۰ درصد در شیر گاو است. (11)

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

پودر پروتئین وی کیفیت بسیار بالایی دارد. این مکمل پروتئینی حاوی آمینو اسیدهای ضروری از جمله لوسین و سیستئین است

[/quote].

پروتئین وی شامل سه نوع کنسانتره ، ایزوله و هیدرولیز شده است

چندین نوع محبوب از پروتئین وی در دسترس قرار دارد. تفاوت اصلی میان انواع پروتئین های وی روش فرآوری شدن آن می باشد.

کنسانتره: این نوع از پودر پروتئین وی چیزی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد پروتئین دارد. همچنین این پروتئین مقداری لاکتوز و چربی داشته که بهترین طعم را نیز دارا می باشد.

ایزوله: این نوع از پروتئین وی ۹۰ درصد یا بیشتر پروتئین در خود دارد. این پول لاکتوز و چربی کمتری داشته و بسیاری از خاصیت های مواد مغذی موجود در پروتئین وی کنسانتره را از دست داده است.

هیدرو ایزوله: این نوع پودر پروتئین وی پیش گوارش بوده که باعث میشود سریع تر جذب شود. این پروتئین نسبت به وی ایزوله باعث افزایش ۲۸ ۴۳ درصدی سطح انسولین می شود.

در مجموع به نظر می رسد که پودر پروتئین وی کنستانتره بهترین گزینه باشد که همچنین ارزان تر بوده و بسیاری از فواید مغذی موجود در پروتئین وی طبیعی را حفظ کرده است. همچنین افراد بسیار زیادی این مکمل پروتئینی را به خاطر مقدار چربی و لاکتوز کم ترجیح می دهند.

اگر شما پروتئین وی کنستانتره حساسیت دارید یا بر روی دریافت پروتئین بالا و کربوهیدرات چربی کم تأکید دارید پس باید از پروتئین وی ایزوله یا هیدرو ایزوله استفاده کنید زیرا که انتخاب بهتری هستند. در خاطر داشته باشید با وجودی که پروتئین وی کنستانتره محبوب ترین شکل پروتئین می باشد اما اغلب مطالعات بر روی پروتئین وی ایزوله صورت گرفته است.

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

شکل عمده پروتئین وی به صورت کنسانتره ، ایزوله و هیدرولیز می‌ باشد. مدل های مکمل پروتئین وی مقدار متفاوتی از پروتئین ، طعم ، قابلیت گوارش و قیمت را دارند.

[/quote]

می خواهم پروتئین وی را تهیه کنم

اثرات مکمل پروتئین وی بر توده عضلانی و قدرت

شناخته‌ شده‌ ترین استفاده از مکمل وی به منظور افزایش توده عضلانی و قدرت می باشد. مکمل پروتئین وی در میان ورزشکاران ، بدن سازان ، مدل های فیتنسی و همچنین افرادی که به دنبال بهبود عملکرد خود در باشگاه هستند بسیار محبوب است. اثرات اصلی پروتئین وی بر قدرت و عضلات عبارتند از:

بلوک های ساختمانی: این مکمل برای شما پروتئین و آمینو اسیدها را فراهم کرده که به عنوان بلوک های ساختمانی برای افزایش رشد عضلات مورد استفاده قرار می گیرد.

هورمون ها: این مکمل باعث افزایش ترشح هورمون های آنابولیکی مانند انسولین می‌ شود که رشد عضلات را تحریک می کند. (13)

لوسین: پروتئین وی حاوی مقدار بالایی از آمینو اسید لوسین می باشد که به عنوان تحریک کننده سنتز پروتئین عضلات در سطح زنتیک و سلولی شناخته می شود.

جذب سریع: پروتئین وی نسبت به دیگر پودرهای پروتئینی به سرعت جذب شده و سوخت و ساز می شود.

مطالعات نشان می دهند که مکمل پروتئین وی در صورتی که درست قبل از وعده ی تمرینی ، در حین تمرین یا بعد از آن مورد استفاده قرار گیرد اثر افزایشی بر روی رشد عضلات دارد. اما به خاطر داشته باشید که سنتز پروتئین معمولاً در زمان بعد از تمرین به حداکثر خود می رسد. (17181920)

با این وجود بررسی شواهد اخیر نشان می دهد که مجموع دریافت پروتئین روزانه مهمترین فاکتور مربوط به رشد عضلات است. چه پروتئین قبل یا بعد از تمرین استفاده شود به نظر نمی‌ رسد که مسئله بسیار مهمی باشد. (21)

هنگامی که پودر پروتئین حرفه ای با دیگر مدل های پودرهای پروتئینی مانند پروتئین سویا مورد مقایسه قرار گرفت مشخص شد که معمولاً پروتئین وی عملکرد بهتری دارد. (2223)

هنگامی که پروتئین وی با کازئین مورد مقایسه قرار گرفته شواهد با یکدیگر در تناقض بودند. به نظر می رسد که پودر پروتئین وی در کوتاه مدت موثر بوده اما پروتئین کازئین در بلند مدت باعث تحریک رشد عضلات می شود ، بنابراین اثرات این دو پروتئین شبیه به یکدیگر نخواهد بود. (2425262728)

با این وجود در خاطر داشته باشید در صورتی که رژیم غذایی شما از قبل دچار کمبود پروتئین باشد استفاده از مکمل پروتئین وی بعید به نظر می رسد که اثر فوق العاده ای بر نتایج شما بگذارد. در این مطالعه انجام شده بر روی افراد پا به سن گذاشته که به مقدار کافی پروتئین مصرف می‌ کردند مشخص گردید که تفاوت زیادی در رشد عضلات میانرپروتئین وی و کربوهیدرات در طول ۱۲ هفته تمرین مقاومتی وجود ندارد. (29)

بنابراین شواهد اثرات پروتئین وی بر عضلات و قدرت متناقض است و همچنین شواهد در میان افراد نیز متفاوت خواهد بود. اگر شما از قبل مقدار بسیار زیادی گوشت ، ماهی و تخم مرغ و لبنیات مصرف می کرده اید حداقل فایده را از پودر پروتئین وی خواهید برد.

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

شواهد بسیار زیادی وجود دارد که نشان می دهد مکمل پروتئین وی در رشد عضلات و افزایش قدرت موثر است.

[/quote]

پروتئین وی باعث بهبود سیری شده و به کاهش وزن کمک می کند

حتما به خوبی از این مسئله آگاه هستید که پروتئین به کاهش وزن کمک می کند. پروتئین به مراتب سیر کننده ترین درشت مغذی است. (30)

پروتئین باعث بالا رفتن متابولیسم چیزی بین ۸۰ تا ۱۰۰ کالری در روز شده و باعث می‌ شود که افراد به طور خودکار تا ۴۴۱ کالری کمتر در روز مصرف کنند. (31323334)

در یک مطالعه مشخص گردید که مصرف ۲۵ درصد از کالری ها به وسیله پروتئین باعث کاهش ۶۰ درصد میل شدید به غذا و همچنین پایین آمدن تمایل به میان وعده آخر شب می شود. (35)

مصرف مکمل پروتئین وی راهی فوق العاده برای افزایش دریافت پروتئین می باشد که یکی از عوامل مهم کاهش وزن است. مطالعات نشان می دهند که جایگزین کردن پروتئین وی با دیگر منابع کالری به همراه ترکیب با تمرینات وزنه باعث کاهش وزن چهار کیلویی شده و در عین حال توده عضلانی خود را نیز افزایش داده اید. (36)

بنابراین اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید استفاده از مکمل پروتئین وی هم برروی کاهش وزن و هم بر حفظ توده عضلانی به شما کمک می کند. (3738)

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

مطالعات نشان می دهند که پروتئین به وسیله افزایش متابولیسم کاهش اشتها منجر به پایین آمدن وزن می‌ شود. پروتئین وی به افزایش چربی سوزی و در عین حال حفظ توده عضلانی نیز کمک می کند.

[/quote]

دیگر فواید پروتئین وی

پروتئین وی فراتر از یک منبع پروتئینی با کیفیت می باشد که همچنین حاوی دیگر مواد مغذی مفید است. از جمله این مواد مغذی می‌ توان به لاکتوفرین ، بتا لاکتو گلوبولین ، آلفا لاکتالبومین و ایمونوگلوبولین اشاره کرد. (39)

فراتر از عضله ، قدرت و توده عضلانی ، پروتئین وی فواید بی‌ شمار برای سلامتی به همراه دارد. از جمله این فواید می‌ توان به پایین آوردن فشار خون قند خون و کاهش نشانه های استرس و افسردگی اشاره کرد. (40414243)

همچنین تحقیقات نشان می دهند که مکمل پروتئین وی از شما در برابر سرطان ، کاهش نشانه‌ های هپاتیت ، افزایش تراکم استخوان ها ، بهبود عملکرد سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به اچ آی وی و افزایش طول عمر در موش ها کمک می کند.(4445464748495051525354)

در واقع پروتئین وی مقدار بسیار زیادی آمینو اسید سیستئین داشته که به نظر می رسد فواید بسیار زیادی برای شما به همراه خواهد آورد. سیستئین این کار را با افزایش با افزایش سطح گلوتاتیون یعنی آنتی اکسیدان اصلی ماده سلولی در بدن انجام می دهد.

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

مکمل پروتئین وی علاوه بر فواید پروتئینی فواید بسیار زیادی برای شما به همراه دارد. پروتئین وی مقدار بالای آمینو اسید سیستئین در خود داشته که باعث افزایش آنتی اکسیدان گلوتاتیون شده که این به نوبه ی خود سودمندی های بسیاری برای سلامتی به همراه خواهد داشت.

[/quote]

مقدار مصرف و اثرات جانبی مکمل پروتئین وی

توصیه ی رایج برای مصرف مکمل پروتئین وی یک تا دو اسکوپ (۲۵ تا ۵۰ گرم) در طول روز بعد از وعده تمرینی می باشد. به خاطر داشته باشید در صورتی که مقدار دریافت پروتئین شما بالا است ، اضافه کردن پروتئین وی به رژیم غذایی تان کاملاً غیر ضروری خواهد بود.

با وجودی که نگرانی‌ هایی درباره اثرات جانبی پروتئین یعنی آسیب های کلیوی و مشارکت در پوکی استخوان وجود دارد اما این موارد صحیح نیست. در حقیقت مطالعات نشان می دهند که پروتئین از شما در برابر پوکی استخوان محافظت کرده و در عین حال هیچ اثر منفی بر روی سلامت کلیه ها نخواهد داشت. (57585960)

با این وجود افرادی که مشکلات کبدی و کلیوی دارند باید از مصرف پودر پروتئین وی پرهیز کرده یا حداقل با دکتر خود قبل از مصرف آن مشورت کنند. همچنین مصرف بیش از حد پروتئین وی باعث مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع ، نفخ ، اسهال ، درد و گرفتگی عضلات شکم می شود.

در صورتی که شما تحمل پروتئین وی کنستانتره را ندارید پس وی ایزوله یا هیدرو ایزوله انتخاب های مناسب تری هستند یا می توانید به جای استفاده از پروتئین وی غذاهای سرشار از پروتئین میل کنید.اما در کل می‌ توان گفت که مکمل پروتئین وی کاملا بی خطر بوده و افراد بدون ترس از ایجاد هیچگونه مشکلی می‌توانند آن را مصرف کنند.

نتیجه گیری

در کل می‌ توان گفت که پروتئین وی یک راه فوق العاده سالم برای اضافه کردن پروتئین بیشتر به رژیمی باشد. پروتئین وی منبع پروتئینی با کیفیت بوده که به طور موثری در بدن انسان جذب و گوارش می‌ شود. این مسئله برای ورزشکاران ، بدن سازان یا افرادی که در تلاش برای افزایش توده عضلانی و قدرت هستند بسیار مهم است.هنگامی که صحبت است عضله سازی و کاهش چربی می شود پروتئین پادشاه مواد مغذی خواهد بود و پروتئین وی حتی بهتر از دیگر فرم های پروتئینی با کیفیت می باشد.

ارائه شده توسط تیم دوپامین

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید