به مشاوره نیاز دارید؟

۰۲۱۹۱۶۹۰۵۹۸

۹ چای گیاهی که باید آن را امتحان کنید

۹ چای گیاهی که باید آن را امتحان کنید

آنچه در این مطلب خواهید خواند

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

قرن ها می باشد که از چای های گیاهی استفاده می شود. اما هنوز هم با نام چای گیاهی شناخته می‌ شوند با وجودی که اصلاً چای نمی باشند. چای های واقعی چای سبز ، چای سیاه و چای اولونگ هستند که از طریق دم کردن برگ گیاه کاملیا سیننسیس آماده می شود.

از طرف دیگر چای های گیاهی با میوه های خشک شده ، گلها ، ادویه ها و گیاهان تهیه می شوند. بدان معنا که چای های گیاهی می توانند اعتراض های مختلفی داشته باشند و جایگزینی برای نوشیدنی های شکردار در نظر گرفته شوند.

علاوه بر این که چای ها طعم فوق العاده ای دارند اما برخی از چای های گیاهی باعث بهبود عملکرد سلامتی می شوند. در حقیقت صدها سال است که از چای های گیاهی به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور جالبی شواهد علمی جدید برخی از خواص سنتی استفاده از چای های گیاهی را تایید می کند. در ادامه لیستی از ۹ چای گیاهی که باید امتحان کنید را معرفی می کنیم.

1.چای بابونه

چای بابونه اغلب به خاطر اثرات آرام بخشی شناخته می شود و به عنوان خواب آور نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دو مطالعه اثرات چای یا عصاره بابونه را بر مشکلات خواب در انسان‌ها را مورد آزمایش قرار دادند. در یک مطالعه ۸۰ خانم که مشکلات خواب بعد از زایمان داشتند با استفاده از چای بابونه به مدت دو هفته کیفیت خواب خود را بهبود بخشیدند و نشانه های افسردگی در آنها کمتر شد. (1)

در مطالعه دیگر ۳۴ فرد مبتلا به مرض بی خوابی با استفاده روزانه دو بار از عصاره بابونه بیدار شدن از خواب در طول شب و زمان به خواب رفتن آنها بهبود یافته بود. (2)

علاوه بر این بابونه تنها برای خواب مناسب نیست. محققان بر این باورند که این یکی یار آنتی باکتری و ضد التهاب بوده که همچنین از کبد هم محافظت می کند. (3)

مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان می دهد که بابونه به مبارزه با اسهال و زخم معده کمک می کند. (34)

یک مطالعه نشان داد که چای بابونه و کاهش نشانه‌ های قبل از قاعدگی کمک می کند در حالی که دیگر مطالعات انجام شده بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان می‌ دهد که این گیاه باعث بهبود گلوکز خون و انسولین و سطح لیپید خون می گردد. (56)

در حالی که مطالعات بیشتری برای تایید این اثرات نیاز است اما شواهد اولیه نشان می دهند که چای بابونه فواید سلامتی زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت.

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

بابونه بیشتر به خاطر خاصیت آرامبخش بودن شناخته می‌ شود و شواهد اولیه این مورد را تایید می کنند. همچنین این گیاه باعث کاهش نشانه های پیش از قاعدگی ، لیپید بالای خون ، قند خون و انسولین کمک می کند.

[/quote]

2.چای نعنا فلفلی

چای نعناع فلفلی یکی از چای های رایج در سراسر جهان می باشد. (7)

در حالی که از چای نعنا فلفلی برای حفظ سلامتی دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می‌ گیرد اما این گیاه حاوی آنتی اکسیدان ها می باشد که دارای خاصیت ضد سرطان ، ضد باکتری و ضد ویروس است. (7)

اغلب این اثرات بر روی انسان ها مورد مطالعه قرار نگرفته است بنابرایناین امکان وجود ندارد که بدانیم آیا منجر به این خواص می شود یا خیر. با این وجود چندین مطالعه تایید می‌ کنند که چای نعناع فلفلی اثرات مفیدی بر دستگاه گوارش می گذارد.

چندین مطالعه نشان میدهند که استفاده از روغن نعنا فلفلی به همراه دیگر گیاهان دارویی به درمان سوءهاضمه ، حالت تهوع و دردهای معده کمک می کند. (891011)

همچنین شواهد نشان می دهند که روغن نعناع فلفلی به آرام کردن اسپاسم روده ها ٬ کولون و مری کمک می کند. (12131415)

اخیراً مطالعات به صورت مکرر دریافتند که روغن نعنا فلفلی برای تسکین نشانه های سندرم روده تحریک پذیر موثر است. (16)

بنابراین هنگامی که شما ناراحتی های گوارشی را تجربه می کنید حالا چه دردهای شکمی باشد یا حالت تهوع یا مشکل گوارشی چای نعناع فلفلی یک راه طبیعی فوق ‌العاده است که می توانید امتحان کنید.

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

از دیرباز چای بابونه برای تسکین ناراحتی های گوارشی مورد استفاده قرار می گرفته است. مطالعات نشان می دهند که روغن نعنا فلفلی به کاهش حالت تهوع ، دردهای شکمی ، اسپاسم و ناراحتی‌ های معده کمک می کند.

[/quote]

3.چای زنجبیل

چای زنجبیل یک نوشیدنی تند و خوش طعم می باشد که حاوی آنتی اکسیدان ها بوده و با بیماری ‌ها مبارزه می‌کند. (17)

همچنین چای زنجبیل باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با التهاب مبارزه می کند اما این گیاه بیشتر به خاطر اثر ضد تهوع شناخته می شود. (18)

مطالعات به طور موافق نشان می‌ دهند که زنجبیل اثر ضد تهوع به خصوص در اوایل حاملگی را دارد همچنین زنجبیل تهوع ناشی از درمان سرطان و بیماری‌ های حرکتی را هم از بین می برد. (1920)

همچنین شواهد نشان می ‌دهند که زنجبیل از زخم معده پیشگیری کرده و باعث تسکین سوء هاضمه و یبوست می شود. (20)

همچنین زنجبیل به تسکین دردهای شدید دوران قاعدگی کمک می کند. چندین مطالعه نشان می دهند که استفاده از کپسول زنجبیل باعث کاهش دردهای ناشی از دوران قاعدگی می شود. (2122)

در حقیقت دو مطالعه نشان دادند که زنجبیل همانند داروهای ضد التهاب بدون استروئید مانند بروفن برای تسکین دردهای دوران قاعدگی اثرگذار است. (2324)

سرانجام برخی مطالعات نشان می‌ دهند که زنجبیل برای افراد دیابتی هم بسیار مفید است اما با این وجود شواهد متناقض است. این مطالعات نشان می دهند که مکمل های زنجبیل به کنترل قند خون و سطح لیپید خون کمک می کند. (252627)

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

چای زنجبیل بهترین درمان شناخته شده برای حالت تهوع بوده و مطالعات مکرراً نشان می‌ دهند که زنجبیل برای این موضوع بسیار موثر است. با این وجود چندین مطالعه نشان می‌ دهند که زنجبیل می‌ تواند به کاهش دردهای دوران قاعدگی کمک کرده و فوایدی برای افراد دیابتی به دنبال دارد.

[/quote]

4.چای گل بامیه

چای بامیه از گل های رنگارنگ گیاه گل بامیه تهیه می شود.این گیاه دارای گلهای به رنگ قرمز و صورتی می باشد که مزه ای ترش دارد. شما می توانید این چای را هم به صورت خنک هم به صورت داغ میل کنید. علاوه بر این چای گل بامیه خاصیت سلامتی برای شما به دنبال دارد.

به عنوان مثال این گیاه عملکرد ضد ویروسی دارد و مطالعات نشان می دهند که عصاره آن از شما در برابر آنفولانزا محافظت می کند. با این وجود شواهدی وجود ندارد که نشان دهد نوشیدن چای بامیه به شما در مبارزه با ویروس های مانند آنفولانزا کمک می کند. (28)

چندین مطالعه اثرات چای بامیه را بر لیپید بالای خون مورد بررسی قرار دادند. مطالعات کمی دریافتند که این گیاه اثر مثبتی دارد اما مطالعات بزرگ نشان دادند که اثر قابل ملاحظه‌ ای بر روی لیپید خون ندارد. (29)

با این وجود چای بامیه اثر مثبتی بر روی فشار خون بالا دارد. در حقیقت مطالعات زیادی نشان دادند که چای بامیه باعث کاهش فشار خون بالا می شود اما مطالعات انجام شده کیفیت بالایی نداشتند. (3031)

علاوه بر این دیگر مطالعات دریافتند که مصرف چای بامیه به مدت شش هفته چای بامیه باعث کاهش قابل ملاحظه اکسیداتیو استرس در فوتبالیست های آقا می شود. (32)

به خاطر داشته باشید در صورتی که از هیدروکلروتیازید که داروی فشار خون است استفاده می کنید از چای بامیه دوری کنید زیرا که این دو با یکدیگر واکنش نشان می دهند. همچنین چای بامیه باعث کم شدن اثر آسپیرین می شود بنابراین بهتر است که این دو را به فاصله ۳ تا ۴ ساعت از یکدیگر مصرف کنید. (30)

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

چای بامیه به پایین آوردن فشار خون کمک کرده و با اکسیداتیو استرس مبارزه می کنند. با این وجود آگاه باشید که این چای را نباید با برخی از داروهای مشخص مصرف کنید.

[/quote]

5.چای مخروط سانان

چای مخروط سانان یک درمان فوق العاده محبوب برای پیشگیری از سرماخوردگی و کوتاه کردن مدت زمان آن می شود. شواهد نشان می‌ دهند که مخروط سانان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود که به بدن در مبارزه با ویروس ها و عفونت ها کمک می کند. (33)

مطالعات بسیار زیادی نشان می‌ دهند که مخلوط سانان باعث کاهش طول درمان سرماخوردگی ، کاهش شدت و حتی پیشگیری از آن می شوند.

با این وجود نتایج متناقض هستند و اغلب مطالعات به خوبی صورت نگرفته اند. بنابراین بسیار سخت است که بگوییم نتایج مثبت هستند یا به صورت شانسی اتفاق افتاده اند. به همین خاطر ممکن نیست که به صورت قطعی بگوییم استفاده از مخروط سانان به درمان سرماخوردگی کمک می کند.

اما در صورتی که احساس سرما خوردگی داری استفاده از نوشیدنی گرم مخلوط سانان به تسکین دادن سرفه ها و تمیز کردن مجرای بینی کمک می‌ کند. (34)

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

چای مخروط سانان برای پیشگیری و کوتاه کردن مدت سرما خوردگی بسیار رایج است. در حالی که چندین مطالعه نشان می دهند این چای اثرات مثبتی دارد اما برخی شواهد دیگر این گفته را نقض می کنند.

[/quote]

6.چای رویبوس

رویبوس گیاهی می‌ باشد که در آفریقای جنوبی می‌روید. در تاریخ آفریقای جنوبی از این گیاه به منظور اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می گرفته اما تحقیقات علمی کمی برای این موضوع صورت گرفته است.

با این وجود چندین مطالعه بر روی حیوانات و انسان ها انجام گرفته استتاکنون مطالعات در نشان دادن اثرات این گیاه بر روی آلرژی و سنگ کلیه ناموفق بوده است. (3536)

با این حال یک مطالعه نشان داد که چای رویبوس برای سلامت استخوان ها مفید است. در این مطالعه مشخص شد که استفاده از چای رویبوس به همراه چای سیاه و سبز سلول‌ های رشد استخوان را تحریک می کند. (37)

همچنین در این مطالعه مشخص شد که استفاده از این چای به کاهش نشانه های التهاب و سمیت سلول ها کمک می کند. علاوه بر این شواهد اولیه نیز نشان می دهند که چای رویبوس به پیشگیری از بیماری‌ های قلبی کمک می‌ کند.

یک مطالعه نشان داد که نوشیدن روزانه یک فنجان چای رویبوس به مدت ۶ هفته باعث کاهش سطح ال دی ال کلسترول بد و چربی می‌شود و در عین حال اچ دی ال کلسترول خوب را نیز بالا می برد. (39)

تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرات و دیگر فواید چای رویبوس مورد نیاز است اما نتایج اولیه بسیار امیدوار کننده می باشد.

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

چای رویبوس به تازگی توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته است. شواهد اولین نشان می دهند که این چای به بهبود سلامت استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک می‌ کند.

[/quote]

7.چای مریم گلی

چای مریم گلی به خاطر خواص پزشکی شناخته می‌ شود و دانشمندان فواید آن برای سلامتی به خصوص سلامت مغز را تایید می کنند.

چندین مطالعه انجام شده بر روی انسان ها و حیوانات نشان می دهد که چای مریم‌ گلی برای عملکرد شناختی مفید بوده و همچنین برای بهبود نشانه های بیماری آلزایمر بسیار سودمند است.

در حقیقت دو مطالعه انجام شده بر روی استفاده از روغن یا قطره مریم گلی انجام شده و مشخص گردیده که به بهبود عملکرد شناختی بیماران مبتلا به آلزایمر منجر می شود اما این مطالعات دارای محدودیت هایی بوده است. (404142)

همچنین مریم گلی فواید شناختی برای بزرگسالان فراهم می کند. چندین مطالعه نشان می دهند افرادی که از صورت های مختلف عصاره ی مریم گلی استفاده کرده بودند خلق و خو ، عملکرد ذهنی و حافظه در آنها بهبود پیدا کرده بود. (40434445)

علاوه بر این یک مطالعه کوچک انجام شده بر روی انسان نشان داد که چای مریم‌ گلی به بهبود لیپید خون کمک می کند در حالی که دیگر مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان داد که این چای از پیشرفت سرطان کولون جلوگیری می‌ کند.(4647).

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

چندین مطالعه نشان می دهند که چای مریم‌گلی به بهبود عملکرد شناختی و حافظه کمک می‌کند. همچنین این گیاه برای سلامت قلب و کولون مفید است.

[/quote]

8.چای فرنجمشک

چای فرنجمشک تامین ترشی لیمو داشته و باعث بهبود سلامتی شما می شود. یک مطالعه انجام شده بر روی ۲۸ نفر که به مدت شش هفته چای فرنجمشک نوشیده بودند نشان داد که کشسانی شریان های آنها بهبود پیدا کرده بود. سخت شدن شریان ها خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی و سکته را بالا میبرند. (48)

یک مطالعه انجام شده بر روی کارمندان رادیولوژی نشان داد که نوشیدن چای فرنجمشک برای دو بار در روز به مدت یک ماه باعث افزایش طبیعی آنتی‌ اکسیدان‌ های بدن می‌ شود که از بدن در برابر صدمات اکسیداتیو به سلول ها و دی ان ای محافظت می کند. (49)

مطالعه انجام شده برای ۲۰ شرکت کننده اثرات متفاوت چای فرنجمشک را مورد بررسی قرار داد. آنان دریافتند که این چای باعث بهبود حافظه و آرامش می شود. (5152)

یک مطالعه دیگر نشان داد که عصاره ی فرنجمشک باعث کاهش استرس و بهبود مهارت در انجام مسائل ریاضی می شود. (53)

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

مطالعات اولیه نشان می دهند که چای فرنجمشک باعث بهبود سطح آنتی اکسیدان ها٬ سلامت پوست و قلب می شود و همچنین باعث کاهش اضطراب می گردد.

[/quote]

9.چای میوه گل رز

چای میوه گل رز از گیاه رز تهیه می شود. این چای سرشار از ویتامین سی و ترکیبات گیاهی مفید می باشد. این ترکیبات گیاهی خاصیت ضد التهابی دارند. (55)

چندین مطالعه به برسی توانایی پودر این گیاه برای کاهش التهاب در افراد مبتلا به رماتیسم قلبی و ورم مفاصل پرداخته اند. بسیاری از مطالعات نشان دادند که این گیاه باعث کاهش التهاب و نشانه های مرتبط از جمله درد می شود. (565758)

همچنین میوه گل روز برای مدیریت وزن بسیار مفید است و یک مطالعه انجام شده ۱۲ هفته‌ ای بر روی ۳۲ فرد دارای اضافه وزن نشان داد که استفاده از عصاره این گیاه باعث کاهش چربی های شکمی و بی ام آی می شود. (59)

[quote bgcolor=”#f2f2f2″]

خلاصه

چای میوه گل رز  ویتامین سی و آنتی اکسیدان زیادی دارد. همچنین این گیاه خاصیت ضد التهابی داشته و باعث کاهش دردهای مربوط به ورم مفاصل می شود.

[/quote]

ارائه شده توسط تیم دوپامین
منبع: healthline

اشتراک گذاری این مطلب

دیگه بدنت به رژیم جواب نمی‌ده؟

اگر شما هم انواع رژیم‌ها را امتحان کرده‌اید و موقت نتیجه گرفته‌اید شاید وقتش رسیده که زیر نظر دوپامین برنامه تغذیه و تمرین داشته باشید

اگر می‌خوای یه بار واسه همیشه به بدنت دلخواهت برسی شماره تماست را برای ما بگذار

مطالب مرتبط

باز کردن چت
سلام👋
اگر برای تهیه دوره های دوپامین سوال دارین من کمکتون می کنم