آسپارتیک اسید

تستسترون شناخته ‌شده‌ ترین هورمون می باشد برای عضله سازی و رابطه جنسی است. افراد در تمامی سنین به دنبال روش های طبیعی برای افزایش این هورمون می گردند.

مصرف مکمل های طبیعی از محبوب ترین روش ها برای افزایش تستسترون است. چنین مکمل هایی حاوی آمینو اسید دی اسپارتیک اسید هستند.

در این مقاله ما توضیح می دهیم که دی آسپارتیک اسید چه می باشد و چگونه تستسترون را افزایش می دهد.

دی آسپارتیک اسید چیست؟

آمینو اسیدها مولکول های هستند که در بدن چندین عملکرد را بر عهده دارند. آمینو اسیدها بلوک های سازنده تمام پروتئین ها و همچنین هورمون های بخصوص و انتقال دهنده های عصبی است.

تقریبا هر آمینو اسید به دو شکل متفاوت یافت می شود. برای مثال آسپارتیک اسید به شکل های ال آسپارتیک اسید یا دی آسپارتیک اسید موجود می باشد. این دو فرم فرمول یکسانی دارند اما ساختارهای مولکولی آنها تصویر آیینه ای از یکدیگر است.(1)

به همین خاطر فرم ال و دی آمینو اسید اغلب به صورت دسته چپ و دست راست در نظر گرفته می شود. ال آسپارتیک اسید در طبیعت و همچنین بدن ما ساخته می شود و برای ساختن پروتئین ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما دی اسپارتیک اسید برای ساخت پروتئین ها مورد استفاده قرار نمی گیرد. به جای آن دی آسپارتیک اسید در تولید و آزاد سازی هورمون ها در بدن نقش ایفا می کند. (123)

آسپارتیک اسید باعث افزایش ترشحی هورمونی در مغز می ‌شود که در نهایت نتیجه آن تولید تستوسترون می باشد. همچنین آسپارتیک اسید باعث افزایش تولید تستوسترون و ترشح در بیضه ها می شود. به خاطر این عملکرد می باشد که دی آسپارتیک اسید به عنوان مکمل بالا برنده تستوسترون بسیار محبوب می باشد. (3 4)

خلاصه: آسپارتیک اسید یک آمینو اسید است که در دو فرم وجود دارد. دی آسپارتیک اسید فرمی می ‌باشد که در تولید و آزاد سازی تستوسترون در بدن نقش دارد. به همین خاطر در اغلب مکمل های بالا برنده تستسترون یافت می شود.

تاثیر دی آسپارتیک اسید بر تستوسترون

بررسی اثرات دی آسپارتیک اسید در سطح تستسترون نتایج متفاوتی به همراه داشته است. بعضی از مطالعات نشان دادند که دی آسپارتیک اسید باعث افزایش تستسترون می شود در حالی که دیگر مطالعات چنین نظری ندارند.

یک پژوهش انجام شده در مردان سالم بین سنین ۲۷  تا ۳۷ سال اثرات مصرف مکمل دی آسپارتیک اسید را در طی ۱۲ روز مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که ۲۰ مرد از ۲۳ مردی که مکمل دی آسپارتیک اسید دریافت کرده بودد در انتهای آزمایش تستوسترون بالاتری داشت و به طور میانگین تستوسترون آنها ۴۲ درصد افزایش پیدا کرده بود. ۳ روز بعد از اینکه آنها استفاده از این مکمل را متوقف کردند سطح تستوسترون آنها هنوز ۲۲ درصد نسبت به ابتدای مطالعه بالاتر بود. (6)

یک آزمایش دیگر انجام شده بر روی مردانی که چاق و دارای اضافه وزن بودند و برای مدت ۲۸ روز دی آسپارتیک اسید دریافت کردند نتایج متفاوت گزارش شد. برخی از مردان افزایش تستوسترون را تجربه نکردند. با این وجود افرادی که سطح پایینی از تستسترون در ابتدای مطالعه داشتند تا ۲۰ درصد تستوسترون آنها افزایش پیدا کرده بود.

 

یک پژوهش دیگر اثرات دریافت مکمل دی آسپارتیک اسید را برای مدت بیشتر از یک ماه بررسی کرد. محققان دریافتند هنگامی که مردان بین سنین ۲۷ تا ۴۳ سال مکمل دی آسپارتیک اسید را برای مدت ۹۰ روز دریافت کردند تستسترون آنها چیزی بین ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده بود.

این مطالعات انجام شده به طور خاص از افرادی که از نظر فیزیکی فعال بودند استفاده نکرده بود. با این وجود ۳ مطالعه دیگر اثرات دریافت مکمل دی آسپارتیک اسید را بر مردانه فعال مورد بررسی قرار داد.

یکی از آن مطالعات افزایش تستوسترون را در مردان جوانی که تمرین با وزنه انجام می دادند و برای مدت ۲۸ روز دی آسپارتیک اسید استفاده کرده بودند مشاهده نکرد. (10)

در یک مطالعه دیگر محققان دریافتند که مصرف مکمل دی آسپارتیک اسید به مقدار بالا یعنی ۶ گرم در روز باعث کاهش هورمون تستوسترون در مردانی می ‌شود که با وزنه تمرین می ‌کنند.

چنین آزمایشی بر روی خانم ها انجام نشده است و شاید به این خاطر که برخی از اثرات دی آسپارتیک اسید مخصوص بیضه می باشد.

خلاصه: دی آسپارتیک اسید باعث افزایش هورمون تستوسترون در افراد غیر فعال یا آن مردانی که تستسترون پایینی دارند می ‌شود. با این وجود بالا رفتن تستسترون در افرادی که با وزن به تمرین می‌ پرداختند مشاهده نشد.

دی آسپارتیک اسید وضعیت تمرینی را بهبود نمی دهد

چندین مطالعه به بررسی اینکه آیا دی آسپارتیک اسید باعث بهبود واکنش به تمرین بخصوص در تمرین با وزنه می شود یا خیر پرداختند.

برخی فکر می کنند که دی آسپارتیک اسید به علت بالا بردن سطح تستوسترون باعث افزایش عضله سازی یا قدرت می شود. پژوهش ها نشان داده اند مردانی که تجربه تمرین با وزنه را داشته اند افزایشی در هورمون تستوسترون٬ در قدرت و یا افزایش توده عضلانی آنها به هنگام مصرف مکمل دی آسپارتیک اسید دیده نشد. (5910)

یک مطالعه نشان داد زمانی که مردان آسپارتیک اسید مصرف می کنند و به مدت ۲۸ روز به تمرین با وزنه می پردازند افزایش توده عضلانی ۱.۳ کیلوگرمی را تجربه می کنند. با این وجود افرادی هم که قرص دارونما مصرف کرده بودند نیز تجربه افزایش وزن عضلانی یکسانی را داشتند. (5)

هر دو گروه تجربه افزایش قدرت را به صورت یکسانی تجربه کردند. بنابراین در این مطالعه دی آسپارتیک اسید حتی بهتر از قرص های دارونما عمل نکرد.

در مدت زمان طولانی تر یعنی ۳ ماه مطالعات نشان داد افرادی که به تمرین پرداخته بودند چه دی آسپارتیک اسید مصرف کرده بودند یا قرص دارونما افزایش یکسانی در وزن عضلات و قدرت پیدا کردند. (10)

هر دو پژوهش انجام شده نتیجه گیری کردند که دی آسپارتیک اسید هنگامی که با تمرین به همراه وزنه باشد در افزایش وزن عضلانی یا قدرت اثر گذار نمی باشد.

در حال حاضر اطلاعاتی درباره ترکیب این مکمل با دیگر شکل های تمرینی مانند دویدن و هیت در دسترس نمی باشد.

خلاصه: هنگامی که تمرین به همراه وزنه با استفاده از مکمل دی آسپارتیک اسید ترکیب می شود باعث بهبود افزایش قدرت و وزن عضلانی نخواهد شد. در حال حاضر اطلاعاتی راجع به اثرات استفاده از دی آسپارتیک اسید به همراه دیگر شکلهای تمرین موجود نمی باشد.

دی آسپارتیک اسید ممکن است باعث افزایش باروری شود

با وجودی که تحقیقات محدودی در دسترس می باشد اما نشان داده شده است که دی آسپارتیک اسید می تواند یک ابزار کمک کننده به مردان نابارور باشد.

یک آزمایش انجام شده بر روی ۶۰ مرد که مشکل باروری داشتند نشان داد افرادی که مکمل دی آسپارتیک اسید به مدت ۳ ماه مصرف کردند مقدار اسپرم تولید شده آنها افزایش پیدا کرده بود.یا می توانیم به این صورت بگوییم که قدرت حرکت اسپرم آنها بهبود پیدا کرده بودند.

آسپارتیک اسید

این باعث بهبود در کمیت و کیفیت اسپرم شده بود. در طول مطالعه نرخ بارداری در زوج هایی که مردان مکمل دی آسپارتیک اسید استفاده کرده بودند افزایش یافت. در حقیقت ۲۷ درصد از زوج های حاضر در این آزمایش حاملگی را تجربه کردند. (11)

خلاصه: اگرچه تحقیقات بیشتری باید انجام شود اما دی آسپارتیک اسید باعث بهبود کمیت و کیفیت اسپرم در مردان نابارور می شود.

مقدار مجاز مصرف دی آسپارتیک اسید چقدر است؟

اغلب مطالعات انجام شده از ۲.۶ تا ۳ گرم دی آسپارتیک اسید برای بررسی اثرات آن بر روی تستوسترون استفاده کردند. همانطور که در قبل اشاره شد نتایج متفاوتی از اثر دی آسپارتیک اسید بر روی تستوسترون مشاهده گردید. (56789)

در پژوهش ها مشخص شد که مصرف چیزی حدود ۳ گرم از دی آسپارتیک اسید به صورت روزانه در مردان جوان و میان سال که بدون فعالیت فیزیکی، موثر است. اما با این وجود مصرف همین مقدار بر روی مردان جوان فعال بی نتیجه بود.

در دو مطالعه انجام شده مصرف ۶ گرم از دی آسپارتیک اسید به صورت روزانه نیز نتیجه‌ای به دنبال نداشت.

یک مطالعه انجام شده گزارش داد که مصرف روزانه ۲.۶ گرم از دی آسپارتیک اسید به مدت ۹۰ روز اثرات مثبتی بر کمیت و کیفیت اسپرم ها دارد.

خلاصه: مقدار مصرف معمول دی آسپارتیک اسید ۳ گرم در روز می باشد. با این وجود در مطالعات انجام شده با این مقدار از دی آسپارتیک اسید باعث نتایج متفاوتی شده است. بر پایه تحقیقات در دسترس مصرف شش گرم از دی آسپارتیک اسید به صورت روزانه نتیجه ‌بخش نخواهد بود.

عوارض جانبی دی آسپارتیک اسید

یک آزمایش اثرات مصرف روزانه ۲.۶ از دی آسپارتیک اسید را برای مدت ۹۰ روز مورد بررسی قرار داد و سپس محققان برای بررسی عوارض جانبی دی آسپارتیک اسید به انجام آزمایش خون پرداختند. پس از انجام آزمایش عوارض جانبی مشاهده نشد و محققان نتیجه گرفتند که مصرف این مکمل برای مدت حداقل ۹۰  روز بی خطر می باشد.

از طرف دیگر یک مطالعه انجام شده نشان داد ۲ مرد از هر ۱۰ مردی که دی آسپارتیک اسید مصرف کرده است دچار تندخویی٬ سردرد و بی قراری شده است. لازم به ذکر است که این اثرات در گروه مردانی که پلاستیک مصرف کرده بودند نیز مشاهده شد.

از مکمل دی آسپارتیک اسید استفاده شده بود عوارض جانبی گزارش نشد. به همین خاطر برای تایید بدون عوارض بودن دی آسپارتیک اسید نیاز به تحقیقات بیشتر می باشد.

خلاصه: اطلاعات محدودی در مورد هر گونه عوارض از جانبی دی آسپارتیک اسید در دسترس می باشد.یک مطالعه نشان داد که بر پایه ی  آزمایش خون انجام شده جای نگرانی در مورد استفاده از مکمل دی آسپارتیک اسید برای مدت حداقل ۹۰ روز وجود ندارد. اما از سوی دیگر یک مطالعه حاکی از برخی عوارض جانبی این مکمل بود.

نتیجه گیری

بسیاری از افراد به دنبال یک راه حل طبیعی برای بالا بردن تستوسترون می باشند. برخی تحقیقات نشان داد که مصرف ۳ گرم از دی آسپارتیک اسید به صورت روزانه باعث افزایش تستسترون در مردان جوان و میان سال می ‌شود.

با این وجود تحقیقی دیگر که بر روی مردان فعال انجام شد هیچگونه افزایشی در تستوسترون، توده عضلانی و یا قدرت را نشان نداد.

برخی شواهد حاکی از آن است که دی آسپارتیک اسید باعث بهبود کیفیت و کمیت اسپرم در مردانی که مشکل ناباروری دارند می شود.

با این که تحقیقات نشان می دهند مصرف دی آسپارتیک اسید برای مدت ۹۰ روز بی خطر می باشد اما برای اثبات این مورد اطلاعات محدودی در دسترس است.

لطفا مطلب بعدی را هم بخوانید چگونه تستسترون را بالا ببریم؟

منبع: healthline

اشتراک گذاری

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید