طبق گزارش منتشر شده از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری از سال 2008، 68 درصد از افراد بزرگسال آمریکایی که بیش از 20 سال سن دارند، یا به اضافه وزن دچار هستند ویا به چاقی افراطی. پیروی از یک رژیم غذایی سریع و موثر  یک علت شایع در میان بسیاری از این افراد است. برخی از متخصصان بهداشتی رژیم پر پروتئین – کم کربوهیدرات را به عنوان راهی برای کاهش سریع وزن پیشنهاد می‌کنند. اگرچه میانگین کاهش وزن به دنبال پیروی از این رژیم‌ها مقدار قابل توجهی است، اما با این حال نتایج پژوهش در خصوص مزایای کلی سلامت در این رژیم‌های پر پروتئین چندان قاطعانه به نظر نمی‌رسد. همواره پیش از اجرای یک برنامه غذایی اساسی برای کاهش وزن، با یک متخصص تغذیه قابل اعتماد مشورت کنید.

کاهش وزن در مدت کوتاه

یکی از دلایل اصلی محبوبیت رژیم‌های پر پروتئین – کم کربوهیدرات آن است که در برخی مطالعات این رژیم‌ها به عنوان رژیم‌های معرفی شده‌اند که قادرند در مقایسه با یک رژیم‌ غذایی سنتی با کالری محدود، در مدت کوتاه کاهش وزن سریع‌تری را در پی داشته باشند. دکتر مارگو دِنک در بررسی‌ خود در پژوهش‌های مرتبط با رژیم‌های پر پروتئین که در سال 2001 در «مجله آمریکایی قلب و عروق» منتشر شده است، اینگونه گزارش می‌دهد که یک محدودیت به میزان 500 کالری به همراه یک رژیم غذایی متعادل و مغذی به طور معمول تقریباً به کاهش وزن 1 یا 2 پوندی در هفته منجر می‌شود. در عین حال، در هفته اول رعایت رژیم غذایی پر پروتئین – کم کربوهیدرات با محدودیتی به میزان 500 کالری، تقریباً کاهش وزنی بین 4.4 و 6.6 پوند را شاهد خواهیم بود.

از دست دادن آب

مقدار فوق العاده بالای کاهش وزن در طی هفته‌های اولیه رعایت یک رژیم غذایی پر پروتئین به دلیل کاهش وزن آب کل بدن است و نه به دلیل سوخت و ساز چربی. دکتر دنک معتقد است که مصرف پروتئین اضافی به مقداری فراتر از نیاز بدن، گلیکوژن، و یا انرژی ذخیره شده در بدن را تحریک کرده و موجب تولید اجسام کِتونی می‌شود که یک فراورده جانبی محلول در آب حاصل از تجزیه سلول‌های چربی است. هر دوی این فرایندهای متابولیک موجب می‌شود تا بدن بیش از حد طبیعی آب از دست دهد، و این خود به کاهش وزن بیشتر منجر خواهد شد. دکتر جانیس هرمان، متخصص تغذیه معتقد است که کاهش وزن حاصل از کاهش وزن آب بدن در یک رژیم پر پروتئین پایدار نخواهد بود، کاهش وزن ادامه دار در بلند مدت ایجاد می‌شود و این امر مستلزم کاهش مصرف کالری در ازای هر روز است.

Learn-How-to-Lose-Water-Weight

مقایسه رژیم‌های غذایی

در سال 2009، یکی از مطالعات مهم در خصوص میانگین کاهش وزن بلند مدت در رژیم‌های غذایی کالری محدود با ترکیبات مغذی مختلف در «مجله پزشکی نیوانگلند» منتشر شد.  تعداد 811 فرد بزرگسال به طور تصادفی تحت دو رژیم غذایی پر پروتئین – کم کربوهیدرات، رژیم پرچرب و کم پروتئین، کم کربوهیدرات و پرچرب یا رژیمی با چربی، پروتئین و کربوهیدرات متعادل قرار گرفتند. در پایان سال دوم، 80 درصد از افرادی که دوره آزمایشی را به پایان رسانده بودند،  در تمام انواع رژیم‌های غذایی به طور متوسط در حدود 9 پوند کاهش وزن را تجربه کردند. پژوهشگران پس از انجام این تحقیق اینگونه نتیجه‌گیری کردند که محدودیت کالری صرفنظر از ترکیبات رژیم غذایی مورد استفاده فرد، به میانگین کاهش وزن یکسانی در طول زمان می‌انجامد.

خطرات پروتئین بالا

اگرچه رژیم‌های پر پروتئین – کم کربوهیدارت، به عنوان روش موثری برای کاهش وزن اثبات شده است، اما با این حال گزارش منتشر شده از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد بیانگر این مطلب است که اثرات جانبی و بلند مدت این چنین رژیم‌هایی هنوز مشخص نیست. پروتئین اضافی به افزایش حجم کاری کلیه‌ها می‌انجامد که این خود ممکن است به کاهش کلسیم بدن منجر شود. علاوه بر این، رژیم‌های پر پروتئین، ممکن است حاوی مقدار زیادی از چربی‌های ناسالم بوده و در عین حال به دلیل عدم وجود میوه‌ها و سبزیجات مواد مغذی ضروری کمتری را در خود داشته باشد.

ارائه شده توسط تیم دوپامین
منبع: themusclephd

اشتراک گذاری

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید