چای سبز یکی از محبوب ترین نوشیدنی های سراسر جهان است. این نوشیدنی فواید مختلفی برای سلامتی مانند کاهش وزن و بهبود سلامت قلب به دنبال دارد. (12345)

ماچا یکی از شکل های چای سبز می باشد که نسبت به دیگر چای های سبز سالم تر است. ماچا نسبت به دیگر انواع چای سبز به طور متفاوتی رشد کرده و آماده می شود. علاوه بر این برگ کامل ماچا مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مطلب خواهیم دید که چرا چای ماچا نسبت به دیگر چای های سبز سالم تر است.

چای ماچا چیست؟

چای ماچا و چای سبز متداول از گیاهان بومی متعلق به چین هستند. اما با این حال ماچا نسبت به دیگر چای های سبز متفاوت رشد می کند. برگ های این چای حاوی مقدار بالاتری از برخی مواد مانند کافئین و آنتی اکسیدان ها نسبت به چای سبز هستند. یک فنجان ۲۳۷ میلیتری از ماچا با ۴ قاشق چای خوری پودر برگ این گیاه درست می شود که معمولاً حاوی ۲۸۰ میلی گرم کافئین است. مقدار کافئین به طور قابل ملاحظه‌ای بسیار بالاتر از کافئین یک فنجان سبز معمولی می باشد که تنها ۳۵ گرم کافئین در خود دارد.

با این وجود اغلب افراد یک فنجان پر چای ماچا نمی نوشند زیرا که مقدار کافئین آن بالا می باشد. مقدار متداول مصرف چای ماچا ۵۹ تا ۱۱۸ میلی گرم است. همچنین مقدار کافئین به اندازه پودر استفاده شده بستگی دارد.

خلاصه: چای ماچا از انواع چای سبز کیفیت بسیار بالا می باشد. این چای نسبت به چای سبز متداول رشد متفاوتی دارد و حاوی مقدار بالایی از کافئین و آنتی اکسیدان است.

چگونه چای ماچا را آماده کنیم؟

در حالی که چای سبز معمولی با دم کردن برگ این گیاه تهیه می شود اما چای ماچا را با پودر برگ کامل تهیه می کنند. روش آماده سازی چای ماچا معمولاً به سبک ژاپنی است. مقدار چای را با قاشق بامبو اندازه گیری می کنند و داخل کاسه های گرم شده می ریزند. سپس آب گرم (۷۰ درجه سانتیگراد) به کاسه اضافه می شود. در آخر چای ماچا را داخل کاسه ریخته و با یک قاشق هم می زنند.

در خاطر داشته باشید که به هیچ ابزار مخصوصی برای تهیه چای ماچا نیاز ندارید. یک فنجان، یک قاشق چای خوری و کمی هم زدن تنها نیاز شما است.

خلاصه: آماده سازی چای ماچا تنها کافی است که یک قاشق چای خوری از ۴ چای ماچا را در ۵۹ میلی لیتر آب داغ (و نه جوش) مخلوط کنید و به خوبی هم بزنید.

۷ فایده چای ماچا برای سلامتی

مطالعه های انجام شده نشان می دهند که چای ماچا و ترکیبات منحصر به فرد آن فواید زیادی برای سلامتی دارند که می توان به محافظت از کبد، بهبود سلامت قلب و حتی کاهش وزن اشاره کرد.

1.سرشار از آنتی اکسیدان

چای ماچا غنی از کاتچین می باشد که که این ترکیب گیاهی به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی عمل می کند. آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن صدمات رادیکال‌ های آزاد کمک می‌ کنند که باعث آسیب‌ های سلولی و بیماری های مزمن هستند.

هنگامی که شما پودر چای ماچا را به آب داغ اضافه می‌کنید بدانید که حاوی تمامی مواد مغذی موجود در برگ کامل این گیاه است. چای ماچا حاوی آنتی اکسیدان ها و کاتچین بیشتری نسبت به دم کردن برگ چای سبز معمولی دارد.

در حقیقت تخمین زده می شود که کاتچین موجود در چای ماچا تا ۱۳۷ برابر بیشتر از دیگر انواع چای سبز است. (1) یک مطالعه نشان داد که تغذیه موش ها با مکمل چای ماچا باعث کاهش آسیب‌ های رادیکال‌ های آزاد و بهبود فعالیت آنتی اکسیدانی شد. (2)

اضافه کردن چای ماچا به رژیم غذایی مقدار آنتی اکسیدان دریافتی شما را هم بالا می برد که به پیشگیری از آسیب‌ های سلولی و حتی پایین آوردن خطر چندین بیماری مزمن کمک می کند. (3)

خلاصه: چای ماچا تراکم بالایی از آنتی اکسیدان ها را در خود دارد که باعث کاهش آسیب‌ های سلولی و پیشگیری از های مزمن می شود.

2.محافظت از کبد

سلامتی کبد بسیار ضروری است این ارگان نقش اصلی در دفع سموم، سوخت و ساز داروها و پردازش مواد غذایی بر عهده دارد. برخی مطالعات دریافتند که چای ماچا از سلامت کبد شما محافظت می کند. در یک مطالعه ۱۶ هفته ای انجام شده به موش های مبتلا به دیابت چای ماچا داده شد و در پایان مشخص گردید که به پیشگیری از آسیب های کلیوی و کبدی کمک می کند. (4)

در دیگر مطالعه انجام شده ۸۰ نفرکه بیماری کبد چرب غیر الکلی داشتند قرص پلاسیبو یا ۵۰۰ میلی گرم چای سبز ماچا را به مدت ۹۰ روز دریافت کردند. بعد از ۱۲ هفته سطح آنزیم های کبدی به طور قابل ملاحظه ای در گروه چای ماچا کاهش یافته بود. سطح بالای این آنزیم ها از نشانه های آسیب های کبدی هستند. (5)

علاوه بر این تحلیل ۱۵ مطالعه نشان داد که نوشیدن چای سبز کاهش خطر بیماری های کبدی مرتبط است. (6)

اما با این حال در خاطر داشته باشید که دیگر فاکتورها هم در بهبود کبد دخیل می باشند. برای بررسی دقیق تر اثرات چای ماچا بر عموم افراد باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد اغلب مطالعات محدود بوده و به آزمایش اثرات عصاره چای سبز ماچا بر حیوانات بوده است.

خلاصه: برخی مطالعات نشان می دهند که چای ماچا به پیشگیری از آسیب های کبدی و کاهش خطر بیماری‌ های کبدی کمک می‌کند. با این وجود مطالعات بیشتری برای نتیجه گیری دقیق درباره اثرات این چای بر افراد عادی مورد نیاز است.

3.بهبود عملکرد مغز

برخی تحقیقات نشان می دهند که چندین ترکیب موجود در چای ماچا عملکرد مغز را بهبود می بخشد. مطالعه صورت گرفته بر روی ۲۳ فرد به بررسی چگونگی عملکرد افراد با انجام یک سری وظایف طراحی شده برای اندازه گیری فعالیت مغز پرداخت. تعدادی از شرکت کنندگان چای ماچا دریافت کردند و در عین حال گروه کنترل چای پلاسیبو استفاده کرد. محققان دریافتند که چای ماچا باعث بهبود تمرکز، زمان واکنش و حافظه نسبت به گروه پلاسیبو می‌ شود. (7)

یک مطالعه کوچک انجام شده نیز نشان داد مصرف دو گرم پودر چای سبز ماچا در روز باعث بهبود عملکرد مغز در افراد پا به سن گذاشته می شود. (8)

علاوه بر این حاوی مقدار بسیار بالاتری از کافئین نسبت به چای سبز می باشد و هر یک گرم از پودر ماچا ۳۵ میلی گرم کافئین در خود دارد. چندین مطالعه مصرف کافئین را با بهبود عملکرد مغز، واکنش سریع تر، افزایش دقت و تقویت حافظه مرتبط می‌ دانند. (91011)

همچنین چای ماچا ترکیبی به نام ال تینین می باشد که بر روی کافئین اثر می گذارد و باعث افزایش هوشیاری شده و از پایین آمدن انرژی شما جلوگیری می کند. (12)

مطالعه های انجام شده نشان می دهند که اال تینین باعث افزایش امواج آلفا در مغز می‌ شود که به آرامش و کاهش سطح استرس کمک می کند. (13)

خلاصه: مطالعه های انجام شده نشان می دهند که چای ماچا باعث بهبود حافظه زمان واکنش و دقت می شود همچنین این چای حاوی کافئین و ال تینین می باشد که در چندین جنبه مغز بهبودی حاصل می کند.

4.کمک به پیشگیری از سرطان

چای ماچا حاوی ترکیب های بهبود بخش سلامت می باشد که در مطالعه های آزمایشگاهی انجام شده بر روی حیوانات مشخص شده برخی از آنها از سرطان‌ها پیشگیری می‌ کند. در یک مطالعه مشخص گردید که عصاره چای سبز ماچا باعث کاهش اندازه تومورهای سرطانی و کم شدن رشد سلول های سرطانی در موش ها شد. (14)

به خصوص می توان گفت که چای ماچا حاوی مقدار بالایی از اپی کالکتچین گالات می باشد که مطالعات نشان می دهند این نوع از کاتچین خاصیت ضد سرطانی قدرتمندی دارد. در یک مطالعه آزمایشگاهی مشخص شد که ‏اپی کالکتچین گالات در چای ماچا باعث کشته شدن سلوله ای سرطانی پروستات می شود. (15)

همچنین در چندین مطالعه دیگر آزمایشگاهی صورت گرفته مشخص گردید که این ماده برابر سرطان پوست، ریه و کبد بسیار موثر است. (161718)

در خاطر داشته باشید که این نتایج در مطالعه های انجام شده بر روی حیوانات و آزمایشگاهی به دست آمده اند و باید تحقیقات بیشتری بر روی انسان ها صورت گیرد تا بتوان نتایج به دست آمده را تایید کرد.

خلاصه: مطالعه های آزمایشگاهی و بر روی حیوانات نشان می دهد که ترکیبات موجود در چای ماچا از رشد سلول های سرطانی ممانعت بعمل می آورد.

5.محافظت از قلب

یکی از بزرگ ترین عوامل مرگ و میر در جهان بیماری های قلبی هستند که تخمین زده می شود یک سوم از مرگ و میرهای افراد بالاتر از ۳۵ سال به خاطر این مسئله است. (19)

برخی مطالعه ها نشان می دهند که نوشیدن چای سبز که خصوصیات مشابهی با چای ماچا دارد از شما در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. مطالعه های انجام شده نشان می دهند که نوشیدن چای سبز به کاهش ال دی ال کلسترول بد، کلسترول کل و تری گلیسیرید کمک می کند. (2021)

همچنین چای سبز به پیشگیری از اکسید شدن ال ای ال کلسترول هم منجر می شود که از فاکتورهای مراقبت از سلامت قلب است. (22)

مطالعه های مشاهده ای نیز نشان می دهند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر بیماری قلبی و سکته در ارتباط می باشد. (2324)

هنگامی که یک رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالمی داشته باشید نوشیدن چای ماچا به شما کمک می کند که سلامت قلب خود را حفظ کرده و از بسیاری بیماری‌ ها پیشگیری کنید.

خلاصه: مطالعه های انجام شده نشان می دهند که چای سبز و چای ماچا باعث کاهش خطر چندین فاکتور بیماری قلبی می شود.

6.کاهش وزن

اگر نگاهی به ترکیبات تشکیل دهنده مکمل های کاهش وزن نگاهی داشته باشید خواهید دید که عصاره چای سبز یکی از این ترکیبات است. چای سبز به خاطر توانایی اش در کاهش وزن به خوبی شناخته می‌ شود. در حقیقت مطالعه های انجام شده نشان می دهند که چای سبز متابولیسم را برای افزایش انرژی مصرفی و چربی سوزی بالا می برد.

یک مطالعه نشان داد که مصرف عصاره چای سبز به همراه انجام تمرین با شدت متوسط باعث افزایش چربی سوزی تا ۱۷ درصد می شود. (25)

در یک مطالعه دیگر که بر روی ۱۴ نفر انجام شد مشخص گردید که استفاده از مکمل حاوی عصاره چای سبز نسبت به پلاسیبو به طور قابل ملاحظه ای انرژی مصرفی را ۲۴ درصد بالا می برد. (26)

بررسی ۱۱ مطالعه نیز نشان داد که چای سبز به کاهش وزن بدن و حفظ وزن کاسته شده کمک می کند. (27)

اگر چه اغلب مطالعه های انجام شده بر اساره چای سبز تمرکز داشته اند اما چای ماچا نیز از خانواده چای سبز می باشد و همین اثرات را برای شما به دنبال خواهد داشت.

خلاصه: بخش مطالعه ها نشان می دهند که عصاره چای سبز به افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی کمک می کند که نتیجه این دو کاهش وزن می باشد.

موارد احتیاطی و عوارض جانبی چای ماچا

ممکن است با مصرف چای ماچا با عوارض جانبی در ارتباط باشد. به این خاطر که این چای مقدار بالایی از ترکیبات مفید و مضر است و معمولاً توصیه نمی شود که بیشتر از دو فنجان از این چای بنوشید.

آلاینده ها

با استفاده از پودر چای ماچا در واقع دارید کامل این گیاه را استفاده می کنید که حاوی همه چیز است. ممکن است که چای ماچا حاوی آلاینده هایی مانند فلزات سنگین، آفت‌کش‌ ها و فلورید باشند. (35363738)

برای اینکه آسیب های مرتبط با این مواد را کاهش دهید بهتر است که از ماچای ارگانیک استفاده کنید اما باز هم با این حال ممکن است مقدار کمی از سموم در خاک وجود داشته باشند.

سمی شدن کبد و کلیه

چای ماچا تقریباً حاوی سه برابر آنتی اکسیدان بیشتر نسبت به چای سبز معمولی است. به همین خاطر نوشیدن دو فنجان چای سبز ماچا برابر با نوشیدن یک فنجان چای سبز با کیفیت است. در حالی که آستانه تحمل افراد متفاوت است اما ترکیب های گیاهی موجود در ماچا باعث سرگیجه و ایجاد نشانه هایی از سمی شدن کبد و کلیه می شود. (394041)

در برخی از افراد مشخص شده که با مصرف ۶ فنجان از چای سبز در روز یا دو فنجان چای سبز ماچا نشانه های سمی شدن کبد مشاهده گردیده است. (42)

خلاصه: توصیه نمی شود که روزانه بیشتر از دو فنجان چای سبز ماچا بنوشید. جدای از اینکه چای ماچا حاوی مقدار بالایی از ترکیب های گیاهی می باشد اما در عینن حال حاوی آلاینده های موجود در خاک و طبیعت هم خواهد بود.

چای ماچا از چای سبز متداول سالم تر است

چای ماچا از شکل های چای سبز بسیار قدرتمند است. از آنجایی که چای سبز ماچا به پودر تبدیل می شوند شما از فواید آن به طور کامل بهره مند می شوید. به همین خاطر چای ماچا فواید بیشتری نسبت به چای سبز معمولی دارد. اما به خاطر داشته باشید که روزانه بیشتر از دو فنجان از این نوشیدنی استفاده نکنید.

منبع: Healthline

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید