جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

۸ مکمل بالا برنده تستسترون

۸ مکمل بالا برنده تستسترون

آنچه در این مطلب خواهید خواند

2.5/5 - (2 امتیاز)

تستسترون هورمون جنسی کلیدی برای آقایان است اما برای خانم ها هم مهم است. تستسترون در رشد عضلات، چربی سوزی و سلامتی ایده آل نقش مهمی بر عهده دارد. (1)

در سالیان اخیر سطح هورمون تستسترون به پایین ترین حد رسیده است که بخشی از آن به خاطر سبک زندگی ناسالم امروزی است. (2)

خبر خوب اینجاست که مکمل های تستسترون طبیعی در دسترس هستند که سطح تستسترون بدن شما را افزایش می دهند. مکمل هایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم به طور مستقیم تستسترون یا هورمون های مرتبط را افزایش می دهند. برخی دیگر از مکمل ها از تبدیل شدن تستسترون به استروژن جلوگیری می کنند.

مکمل های افزایش دهنده تستسترون که به شما معرفی می کنیم کاملا توسط پژوهش های علمی تایید شده اند. حالا به شما ۸ مکمل بالا برنده تستسترون را معرفی می کنیم.

۱. دی آسپارتیک اسید

دی آسپارتیک اسید تستسترون را بالا می برد

دی آسپارتیک اسید یک آمینو اسید طبیعی است که سطح تستسترون را بالا می برد. پژوهش ها نشان می دهند که کار اصلی این آمینو اسید افزایش هورمون جسم زرد و هورمون تحریک فولیکول ها است.  (4)

در آزمایش های ابتدایی انجام شده بر روی انسان ها و حیوانت مشخص شده که مصرف ۱۲ روز دی آسپارتیک اسید به افزایش هورمون جسم زد و همچنین تولید تستسترون و حمل نقل آن در بدن منجر می شود.   (4)

همچنین دی آسپارتیک اسید در تولید و کیفیت اسپرم هم اهمیت دارد. در یک پژوهش ۹۰ روزه به آقایانی که تولید اسپرم آنها با اختلال مواجه شده بود دی آسپارتیک اسید داده شد. نتایج به دست آمده نشان داد که اسپرم ها ۲ برابر شد و از ۸.۲ میلیون به ۱۶.۵ میلیون اسپرم در میلی لیتر رسید.

در پژوهش دیگر ورزشکاران آقا که سطح تستسترون سالم داشتند به مدت ۲۸ روز تمرین با وزنه انجام دادند. به نیمی از این آقایان روزانه ۳ گرم دی آسپارتیک اسید داده شد. در پایان توده عضلانی و قدرت هر دو گروه افزایش یافته بود. با این حال در گروهی که دی آسپارتیک اسید دریافت کرده بود افزایش تستسترون را تجربه نکرد.  (6)

با کنار هم قرار دادن نتایج به دست آمده از پژوهش ها می توان گفت که مصرف دی آسپارتیک اسید برای افرادی که تستسترون پایینی دارند یا کسانی که با اختلال عملکرد جنسی رو به رو شده اند مفید است اما لزوما به افرادی که تستسرون عادی دارند ممکن است کمکی نکند.

خلاصه: دی آسپارتیک اسید برخی از هورمون های کلیدی تولید تستسرون را تحریک می کند. مصرف ۲ تا ۳ گرم برای آنهایی که کمبود تستسترون دارند موثر است.

۲. ویتامین دی

ویتامین دی برای تستسرون مهم است

ویتامین دی از ویتامین های محلول در چربی است که با در معرض نور خورشید قرار گرفتن تولید می شود. فرم فعال ویتامین دی به عنوان یک هورمون استروئیدی در بدن عمل می کند.

این روزها جمعیت بسیار زیادی به میزان کمی در برابر نور خورشید قرار می گیرند که نتیجه آن کمبود یا سطح پایین ویتامین دی است. (7)

افزایش ذخیره ویتامین دی به بالا بردن سطح تستسرون و بهبود دیگر جنبه های سلامتی مانند کیفیت اسپرم کمک می کند.  (8)

یافته های یک پژوهش نشان می دهد که میان کمبود ویتامین دی و سطح پایین تستسترون رابطه نزدیکی وجود دارد. زمانی که در فصل تابستان شرکت کنندگان مطالعه زمان بیشتری را در معرض نور خورشید قرار گرفتند و ویتامین دی بدن خود را بالا بردند تستسترون آنها نیز بالاتر رفت.  (8)

در پژوهشی که به مدت ۱ سال طول کشید ۶۵ آقا به دو گروه تقسیم شدند. به نیمی از آقایان ۳۳۰۰ IU ویتامین دی در روز داده شد. سطح ویتامین دی گروهی که مکمل دریافت کرده بود ۲ برابر بیشتر شد و همچنین تستسرون آنها ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد و از ۱۰.۷ به ۱۳.۴ nmol/l رسید.  (9)

برای تامین ویتامین دی زمان بیشتری را در معرض نور خورشید سپری کنید. همچنین می توانید روزانه ۳۰۰۰ IUویتامین دی ۳ در روز بخورید یا مقدار بیشتری از مواد غذایی سرشار از ویتامین د در رژیم خود بگنجانید.

خلاصه: ویتامین دی برای بالا بردن سطح تستسرون مهم است بخصوص اگر دچار کمبود این ویتامین هستید.

۳. خارخاسک

خارخاسک گیاهی است که از قرن ها پیش به عنوان یک داروی گیاهی مورد استفاده قرار می گرفته است. اغلب تحقیقات حال حاضر در مورد این گیاه بر روی حیوانات انجام شده است. نتایج نشان می دهند که خارخاسک به بهبود کیفیت رابطه جنسی و افزایش سطح تستسترون کمک می کند.

در یک مطالعه ۹۰ روز آقایانی که مشکل اختلال نعوظ داشتند با مصرف خارخاسک سلامت جنسی خود را افزایش دادند و سطح تستسترون را تا ۱۶ درصد افزایش دادند. (10)

با این حال تحقیقات نشان می دهند که خارخاسک برای ورزشکاران حرفه ای و افرادی که سطح تستسترون عادی دارند بی فایده است.  (11)

مانند دیگر بهبود دهنده های تستسرون می توان گفت که گیاه خارخاسک هم برای افرادی که تستسترون پایین دارند یا دچار اختلال های جنسی هستند مفید است و به افزایش تستسترون در افرادی که تستسترون نرمال دارند کمک نمی کند.

۴. شنبلیله

یکی از گیاهان محبوب برای بالا بردن تستسترون شنبلیله است. برخی پژوهش ها نشان می دهند که شنبلیله تبدیل تستسترون به استروژن را کاهش می دهد و از این طریق عمل می کند.

یکی از جامع ترین پژوهش ها به آزمایش ۲ گروه از آقایان در طی ۸ هفته پرداخت. هر ۳۰ شرکت کننده ۴ بار در هفته تمرین مقاومتی انجام دادند اما تنها یکی از گروه ها روزانه ۵۰۰ میلی گرم شنبلیله مصرف کرد.

تستسترون آزاد و تستسترون کل در گروهی که شنبلیله مصرف کرده بود افزایش یافت اما گروهی که تنها وزنه زده بود در واقع کمی کاهش تستسترون را تجربه کرد. همچنین کسانی که شنبلیله مصرف کرده بودند تجربه افزایش چربی سوزی و قدرت را هم تجربه کردند.  (12)

یک مطالعه به بررسی اثرات مصرف شنبلیله بر کیفیت زندگی و عملکرد جنسی پرداخت. محققان ۶۰ آقا میان سنین ۲۵ تا ۵۲ سال را با ۶۰۰ میلی گرم شنبلیله و یا قرص دارونما به مدت ۶ هفته آزمایش کردند. افرادی که شنبلیله مصرف کرده بودند قدرت آنها افزایش یافته بود. همچنین نتایج گروه شنبلیله نشان داد که: (13)

  • افزایش عملکرد جنسی: ۸۱ درصد از افراد
  • بهبود عملکرد جنسی: ۶۶ درصد از افراد
  • سطح انرژی بیشتر: ۸۱ درصد از افراد
  • بهبود سلامتی عموم: ۵۵ درصد از افراد

خلاصه: مصرف ۵۰۰ میلی گرم شنبلیله در روز برای بالا بردن سطح تستسترون و عملکرد جنسی در آقایان سالم و دچار اختلال عملکرد موثر است.

۵. زنجبیل

یکی از ادویه های پرطرفدار که به عنوان دارو هم استفاده می شود زنجبیل است. این گیاه شگفت انگیز فایده های بسیار زیادی دارد و شواهد قدرتمندی نشان می دهن که به کاهش التهاب و بالا بردن سطح تستسترون کمک می کند.  (14)

چندین مطالعه انجام شده بر روی موش ها نشان داده اند که زنجبیل اثر مثبتی بر تستسترون و عملکرد جنسی می گذارد. در پژوهش ۳۰ روز انجام شده محققان دریافتند که زنجبیل تستسترون و هورمون جسم زرد در موش های دیابتی را افزایش می دهد.  (15)

در دیگر پژوهش سطح تستسترون موش ها با مصرف زنجبیل ۲ برابر شد. پژوهش دیگر حاکی از افزایش تستسترون در زمان ۲ برابر کردن زنجبیل موش ها بود.

در یکی از معدود پژوهش های انجام شده بر روی انسان ها، ۷۵ آقای نابارور روزانه مکمل زنجبیل دریافت کرد. بعد از مدت ۳ ماه آقایان ۱۷ درصد افزایش تستسترون را تجربه کردند و سطح هورمون زرد تقریبا ۲ برابر شد.

زمانی که سلامت اسپرم ها اندازه گیری شد محققان متوجه شدند که چندین بهبودی حاصل شده است و می توان به افزایش ۱۶ درصدی تعداد اسپرم ها اشاره کرد.

اگرچه به آزمایش های زیادی درباره اثر زنجبیل بر تستسترون لازم است اما مصروف زنجبیل بی خطر است و فایده های بیشماری برای سلامتی دارد.

خلاصه: زنجبیل به افزایش سطح تستسترون و تعداد اسپرم در آقایان نابارور کمک می کند. برای کسب نتایج دقیق تر نیاز به انجام آزمایش های بیشتری بر روی انسان ها است.

۶. DHEA

دی هیدرو اپی آندروسترون (DHEA) هورمونی است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. این هورمون در افزایش تستسترون و کنترل استروژن ایفای نقش می کند. بر اساس اثرات بیولوژیکی می توان گفت این هورمون به محبوبیت بالایی برای افزایش تستسترون دست پیدا کرده است.

جدای از مکمل های بالا برنده تستسترون، DHEA بهترین بوده که تحقیقات بسیار زیادی بر روی آن صورت گرفته است. چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم از DHEA در روز سطح تستسترون را تا ۲۰ درصد در روز نسبت به قرص دارونما افزایش می دهد.  (192021)

مانند دیگر مکمل ها، شواهد درباره DHEA هم متناقض است. چند پژوهش با مصرف همین مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم اثری پیدا نکردند.  (222324)

به همین دلیل تاثیر DHEA بر تستسترون به طور واضح مشخص نیست. علاوه بر این مصرف این مکمل در ورزش های حرفه ای ممنوع است و ورزشکاران نمی توانند از آن استفاده کنند.  (25)

باز هم لازم به ذکر است که مصرف DHEA برای افرادی که سطح تستسترون پایین دارند مفید است.

۷. روی

روی از مواد معدنی ضروری برای بدن است که در بیش از ۱۰۰ عملکرد بدن فعالیت می کند. سطح پایین روی نیز مانند ویتامین دی رابطه بسیار نزدیکی با تستسترون پایین دارد. (26)

یک پژوهش به اندازه گیری رابطه میان مصرف محدود روی از مواد غذیی و تستسترون در آقایان سالم پرداخت. همانطور که انتظار می رفت مصرف مکمل روی در آقایانی که کمبود روی داشتند به افزایش تستسترون منجر شد. (26)

دیگر پژوهش به بررسی اثرات روی بر آقایان نابارور با سطح پایین یا نرمال تستسترون پرداخت. محققان اعلام کردند که برای آقایان با تستسترون پایین بسیار مفید است و به افزایش تعداد اسپرم ها و تستسترون کمک می کند. اما برای آقایانی که تستسترون عادی داشتند فایده ای به دنبال نداشت.  (27)

مصرف روزانه روی به کشتی گیران حرفه ای کمک کرد تا از کاهش تستسترون در یک برنامه تمرینی پرفشار ۴ هفته ای جلوگیری کنند. (28)

اگر دچار کمبود تستسترون یا سطح پایین این هورمون باشید، مصرف روی تستسترون را بالا می برد. همچنین اگر در ریکاوری بعد از تمرین های پرفشار مشکل دارید، روی به شما کمک زیادی می کند. (29 30)

خلاصه: مصرف روی برای افرادی که سطح روی و تستسترون پایین دارند یا آنهایی که در حال حاضر تمرین های پرفشار انجام می دهند موثر است.

۸. آشواگاندا

آشواگاندا از دیگر گیاهان باستانی در پزشکی هندی است. (31)

اصولا از آشواگاندا به عنوان یک آداپتوژن استفاده می شود. بدان معنا که به مدیریت استرس و اضطراب کمک می کند. (32)

یک آزمایش به بررسی فایده های مصرف آشواگاندا بر کیفیت اسپرم مردان نابارور پرداخت. در این آزمایش آقایان روزانه ۵ گرم به مدت ۳ ماه آشواگاندا دریافت کردند. آقایان حاضر در این آزمایش ۱۰ تا ۲۲ درصد افزایش تستسترون را تجربه کردند. علاوه بر این ۱۴ درصد از همسران این افراد توانستند حامله شوند. (33)

دیگر پژوهش نشان داد که آشواگاندا عملکرد تمرینی، قدرت و چربی سوزی را افزایش می دهد و در عین حال به میزان چشمگیری باعث افزایش تستسترون می شود. (34)

همچنین به نظر می رسد که آشواگاندا به افرادی که دچار استرس هستند کمک می کند که تستسترون را بالا ببرند. احتمالا دلیل این امر کاهش هورمون استرس کورتیزول است.

خلاصه: تحقیقات جدید نشان می دهند که آشواگاندا به افزایش سطح تستسترون کمک می کند و در عین حال به بهبود عملکرد جنسی و ترکیب بدنی منجر می شود.

میزان بهینه ای از تستسترون حیاتی است

به طور قطع تستسترون برای بسیاری از جنبه های سلامتی و ترکیب بدنی ضروری است. در حال حاضر صدها مدل مختلف از مکمل های بالا برنده تستسترون در اطرفا ما وجود دارد. با این وجود تنها تعداد کمی از آنها شواهد علمی دارند.

اغلب مکمل های بالا برنده تستسترون در افراد مبتلا به مشکلات باروری و سطح پایین تستسترون جواب می دهد. همچنین مکمل های بالا برنده تستسترون برای ورزشکاران و افراد رژیم گیرنده مفید است زیرا که به خاطر رژیم های محدود کننده کاهش قابل ملاحظه تستسترون را تجربه می کنند.

منبع: Healthline

اشتراک گذاری این مطلب

دیگه بدنت به رژیم جواب نمی‌ده؟

اگر شما هم انواع رژیم‌ها را امتحان کرده‌اید و موقت نتیجه گرفته‌اید شاید وقتش رسیده که زیر نظر دوپامین برنامه تغذیه و تمرین داشته باشید

اگر می‌خوای یه بار واسه همیشه به بدنت دلخواهت برسی شماره تماست را برای ما بگذار

مطالب مرتبط

باز کردن چت
سلام👋
اگر برای تهیه دوره های دوپامین سوال دارین من کمکتون می کنم