به مشاوره نیاز دارید؟

۰۲۱۹۱۶۹۰۵۹۸

کنترل و بهبود بخشیدن متابولیسم

کنترل و بهبود بخشیدن متابولیسم

آنچه در این مطلب خواهید خواند

5/5 - (1 امتیاز)

اغلب افراد لغت متابولیسم را با شدت متابولیسم اشتباه می‌گیرند.به عنوان مثال اغلب کلمات را برچسب دار می شنویم مثل آهسته یا سریع. با این وجود متابولیسم فراتر از چیزی است که ما فکر می کنیم. معنی لغوی متابولیسم در دیکشنری جمع تمام واکنش های شیمیایی می باشد که در بدن ما هم در کاتابولیک و هم در آنابولیک اتفاق می‌افتد. بنابراین همان گونه که می بینید لغت دقیقاً مناسبی برای استفاده به هنگام توضیح ترکیب بدنی شما وجود ندارد.

لغت صحیحی که ما به دنبالش می گردیم شدت متابولیسم فرد در هنگام استراحت کامل بدنی و ذهنی می باشد. حالا این لغت عجیب غریب به چه معنی می باشد؟ اگر شما مانند من هستید و خاطراتی از بیدار ماندن تا نزدیک های صبح برای مطالعه درسی دارید ٬نیازی به گشتن بیشتر نیست.من یک توضیح بسیار عملی برای شما دارم و نه  فقط تعریف می کنم بلکه اصلاح هم می کنم.

متابولیسم چیست؟

شدت سوخت و ساز بدن در هنگام استراحت کامل بدنی و ذهنی یا متابولیسم تعداد کالری هایی می باشد که بدن شما در حالت استراحت سوزانده و محاسبه ۶۰ تا ۸۰ درصد کالری مصرفی روزانه می باشد. بنابراین بعضی اوقات افراد درست می‌گویند وقتی که اظهار می ‌کنند بسیار لاغر شده اند زیرا که متابولیسم بالایی دارند.

با این وجود در واقعیت  آنهایی که شدت سوخت و ساز بالایی دارند می توانند دلیلشان را از راه های زیادی به اثبات برسانند. یکی از بخش های کلیدی شدت سوخت و ساز وزن بدن می باشد. یک شخص ۱۵۰ کیلوگرمی شدت سوخت و ساز بالاتری نسبت به یک شخص ۷۵ کیلوگرمی دارد و دلیل این امر نیاز بیشتر به انرژی در وزن های بالاتر می باشد.

به طور مثال موتور یک ماشین آسفالت بزرگ را با یک موتور کوچک معمولی مقایسه کنید. موتور بزرگتر است نیاز به سوخت بیشتری نسبت به موتور کوچک تر دارد. دیگر عامل تعیین کننده شدت سوخت و ساز بدن ما سن٬ جنسیت، وضعیت تیروئید و ژنتیک می باشد. بنابراین گذشته از ویژگی هایی که از بدو تولد با ما همراه بوده است٬ چیزی که ما می توانیم کنترل کنیم وزن ما  می باشد.

متابولیسم و توده عضلانی

حالا دریافتید که کم شدن روند کاهش وزن از طریق محدود کردن کالری به خاطر پایین آمدن شدت سوخت و ساز می باشد.این نه تنها به خاطر کاهش در مصرف چربی می باشد بلکه به خاطر از دست دادن توده عضلانی می باشد. اگرچه یک سلول چربی می تواند بزرگتر باشد، یک سلول عضلانی انرژی بیشتری می سوزاند به خاطر اینکه متابولیک بالایی که دارد.برای اینکه به شما ایده‌ای بدهم، نیم کیلو عضله می تواند چهار برابر بیشتر در مقایسه با نیم کیلوگرم چربی، کالری بسوزاند.

واضح است که توده عضلانی تاثیر بیشتری بر شدت سوخت و ساز نسبت به چربی دارد.حالا به نکته اصلی برگردیم اگر به دنبال این باشیم که فیزیک جسمانی مان را بهبود بخشیم آیا ساخت توده عضلانی به منظور مبارزه با کم شدن شدت سوخت و ساز از طریق از دست دادن چربی عقلانی می باشد؟

متابولیسم

چگونه متابولیسم را افزایش دهیم

تمام اینها چه معنی می دهد؟من عبارت” مصرف کالری روزانه” را بالاتر استفاده کردم دلیلش این است که چرا می‌خواهیم شدت سوخت و ساز را بالا ببریم. حقیقت امر این است که اگر بخواهیم وزنمان را کاهش دهیم یا باید کالری کمتری بخوریم یا کالری بیشتری مصرف کنیم.اگرچه شدت سوخت و ساز مربوط به مصرف کالری روزانه است، دو بخش دیگر وجود دارد که ۲۰ تا ۴۰ درصد باقی مانده اثر گرمایی غذا و فعالیت های فیزیکی را ترکیب می کند. در واقع انرژی گرمایی غذا مقدار انرژی می باشد که بدن ما برای شکستن غذایی که می خوریم نیاز دارد.این سه بخش مصرف انرژی روزانه می‌ تواند بزرگترین تاثیر فعالیت‌های بدنی ما بگذارد.

ظاهراً اگر شما در طول روز ورزش کنید کالری بیشتری در مقایسه با ورزش نکردن خواهید سوزاند.مطالعات ذکر شده در بالا اثبات کرد که افزایش شدت سوخت و ساز با افزایش توده عضلانی ارتباط مستقیم دارد. در واقعیت ساختن توده عضلانی فرایندی زمان بر می باشد.نتایج فوق العاده این کار در بلند مدت مشاهده می شود اما به مقدار کافی نخواهد بود اگر بخواهیم افزایش مصرف کالری را همین حالا ببینیم.

متابولیسم

خوشبختانه یکی از سه بخش اصلی مصرف کالری روزانه فعالیت های جسمانی می باشد. می گویم خوشبختانه به این خاطر که دستکاری کردن فعالیت جسمانی آسان تر است و چیزی است که می توانیم به به شکلی یا طریقی در زندگی روزانه مون انجام دهیم. اگرچه شدت سوخت و ساز برای مقدارهای بزرگ مصرف کالری روزانه را محاسبه می کند، اما ورزش هم به همان اندازه می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 

این جا جایی است که انواع تمرین های متفاوت متغیر دار مانند تمرین های کاردیوواسکولار فشار بالا و فشار پایین برای افزایش متابولیسم بسیار سودمند می‌باشد. با این وجود کاردیو با شدت پایین شاید چیزی نباشد که شما اغلب اوقات بخواهید انجام دهید یا به مدت طولانی زمان تان را به انجام این تمرین اختصاص دهید. من به شما تمرین با شدت بالا مانند هیت را برای بهینه سازی متابولیسم پیشنهاد می کنم.

متابولیسم

نتیجه گیری

اگرچه ما نمی‌توانیم تعدادی فاکتور مشخص کنیم که شدت متابولیسم ما را معین کنند اما بر ترکیب های بدنی مان کنترل داریم. ولو اینکه وزن کل تاثیر بسزایی بر شدت سوخت و ساز بدن ما دارد، یاد گرفتیم افزایش توده عضلانی می تواند از طریق چربی سوزی با پایین آمدن شدت متابولیسم مبارزه کنند. این مانند مثال مرغ تخم مرغ می باشد که اول مرغ بوده یا تخم مرغ اما بسته به هر شخص نتیجه می گیریم که افزایش توده عضلانی ممکن است باعث افزایش شدت سوخت و ساز و بهبود ترکیب بدنی شما می شود.

منبع:themusclephd

آیا می خواهید نفر بعدی باشید؟

افراد بسیار زیادی با خواندن کتاب های ما توانسته اند بهترین و دلخواه ترین بدن خود را بسازند. آیا آماده هستید که شروع کنید و بدنی ایده آل داشته باشید؟

اگر می خواهید که قدم به قدم بدانید چگونه سریع تر از چیزی که فکر می کنید بدنی قوی، بدون چربی و عضلانی داشته باشید پس شاید بخواهید که نگاهی به پرفروش‌ ترین کتاب‌ های ما بیندازید.

در اینجا مقدار کمی از کتاب را برای شما افشا می‌ کنیم تا بدانید چه چیزی یاد می گیرید:

  • ۷ تا از بزرگ ترین شایعه های عضله سازی و اشتباه که باعث می شود شما عضلات کوچک و ضعیف باقی بمانند و احساس ناامیدی داشته باشید.
  • تهیه کردن برنامه غذایی که به شما امکان می‌ دهد تا به آسانی عضله سازی، چربی سوزی و سلامتی را با خوردن غذاهایی که دوست دارید تجربه کنید.
  • ۵ تا از بزرگ ترین افسانه های چربی سوزی و اشتباه که باعث می شود خانم ها اضافه وزن خود را حفظ کنند و دچار ناامیدی و سردرگمی شوند.
  • سیستم تمرینی که باعث می شود حداکثر نتایج را با تلاش خود به دست آورید و نیازی نیست که بیشتر از ۳ تا ۶ ساعت در هفته وقت خود را در باشگاه بگذرانید و همچنین انرژی بالاتری داشته باشید.

در پایان می توان گفت که شما قادر خواهید بود که به یک بدن هالیوودی دست پیدا کنید. در این مسیر نیازی نیست تا ساعت های زیادی در باشگاه باشید، گرسنگی بکشید و تمرینات طاقت فرسای هوازی انجام دهید.

کتاب های ما راه درست را به شما نشان می دهند تا بتوانید بدن خود را بسازید و به آن افتخار کنید.

اشتراک گذاری این مطلب

دیگه بدنت به رژیم جواب نمی‌ده؟

اگر شما هم انواع رژیم‌ها را امتحان کرده‌اید و موقت نتیجه گرفته‌اید شاید وقتش رسیده که زیر نظر دوپامین برنامه تغذیه و تمرین داشته باشید

اگر می‌خوای یه بار واسه همیشه به بدنت دلخواهت برسی شماره تماست را برای ما بگذار

مطالب مرتبط

باز کردن چت
سلام👋
اگر برای تهیه دوره های دوپامین سوال دارین من کمکتون می کنم